BALAAM EVİ, Hamilton, Avustralya

BALAAM EVİ, Hamilton, Avustralya

Mimari Tasarım: Arkhefield Architects

 Mimarlığın sunabileceği fırsatları keşfeden bir konut tasarlamak için kamusal yönü ağır basan 900 metrekarelik bir alanda; manzara, özel yaşam, güvenlik ve sığınma gibi kendine özgü sorunları, alan ve birbirleriyle uzlaştırarak çözmeye çabalayan bir yöntem izlendi.

Ev, kuzey ve batı yönüne oldukça eklemli ve ızgaralı bir cephe sunarken, güneye, nehrin ötesindeki kent manzarasına doğru “soyularak” uzanıyor. Giriş üzerinde yer alan ve net bir biçimde dışadönük konsol havuz, ev içerisindeki kurgu, oyun ve yaşamın odak noktasını oluşturuyor.

Balaam Evi, bulunduğu sokağı ve nehir kenarındaki ahşap kaldırımı canlandırıyor ve hedeflendiği gibi, Brisbane ile dünya arasında konut mimarisi alanındaki diyaloğa katkıda bulunuyor.

Biçim, alanın sınırlamaları ve evin gereksinimlerinin bir araya gelişinin bir göstergesi. Doğuya bakan masif duvarlara karşın, güneybatıya doğru evin katmanları giderek soyuluyor. Komşu ile uzlaşma sonucu olan açık bir “bahçe alanı” geri kalan yapılı çevreye nefes alma olanağı sunuyor. Evin ölçeği ise daha geniş ve yoğun bir içerikte düşünülmüş.

 

Projenin ve benzeri onlarca konut projesinin detayları Projeler/Yapılar 1: Konutlar kitabında…

 

https://www.yemkitabevi.com/projeler-yapilar-1-konutlar-5-baski

 

 Kapat