YAPI DERGİSİ (D) 2011-14-15 YILI SETİ 5 SAYI

YAPI DERGİSİ (D) 2011-14-15 YILI SETİ 5 SAYI
 • 0TRY
 • Mail adresiniz

  Gelince Haber Ver
 • Yayınevi

  : YEM Yayın

  Yazar

  :Kollektif

  Dil

  : Türkçe

  Barkod

  : 9789090141589

  3 iş gününde kargoya verilir

 

YAPI 351 / ŞUBAT 2011

 

 

Bir stadın gerçekleşme öyküsü: Ali Sami Yen’den Seyrantepe’ye 46

Doğan Hasol Asıl teşekkür edilmesi gereken kişi, o kargaşa içinde kimsenin aklına gelmedi bile. Anımsatalım... Bizde birçok örnekte görüldüğü üzere, “Yapı biter, mimar unutulur.” Yine öyle oldu... Teşekkürler Mete Arat!...

 

Bir Sosyal Konut Alanı İncelemesi 50

İrem Ayhan

 

“The Met” 56

MİMARİ TASARIM: WOHA Toplam 370 konut birimi içeren bu projede, alçak tropik konut ilkelerine sadık kalarak, gökyüzünde iç mekân ve dış mekân yaratmak amacı güdülmüştür.

 

Gümüşlük’te Müşkülüm Çiftliği Evleri 64

MİMARİ TASARIM: Trafo-mimarlar Mimari yaklaşımın çıkış noktaları; arsada yer alan var olan tarımsal karakterin sürdürülmesi, bölgenin geleneksel mimari dokusunun yorumlanması ve güneş, gölge, rüzgâr gibi iklimsel öğelerin değerlendirilmesi olmuştur.

 

Meyve Ağaçları Arasında Yaşam 72

MİMARİ TASARIM: Josef Weichenberger Architects Yapı alanı, peyzajdaki eğimlerle bir oyuna dönüşürken her biri kendi plan ve kullanım olanaklarını ortaya koyan iki temel tip konutun çeşitlemeleriyle bir dizi konfigürasyon ortaya çıktı

 

Turuncu Ev 76

MİMARİ TASARIM: Yazgan Tasarım Mimarlık Turuncu Ev projesinde amaç, bütün tasarım, üretim ve inşa süreçlerinde paylaşılabilir, net ilişkilendirilmiş, esnek, özgürleştirici, sistematik ve berrak bir mimari proje sürecinin oluşturulmasıdır.

 

Guinovart Florensa Evi 82

MİMARİ TASARIM: Eduardo Cadaval& Clara Solà-Morales Yapıda, özgün strüktürü koruyarak, minimal fakat aynı zamanda da radikal bir müdahale ile tarihi çevreye saygılı yeni, çağdaş bir yaşama mekânı ortaya çıkarmak amaçlanmış.

 

Bernier-Thibault Evi 88

MİMARİ TASARIM: Paul Bernier Architecte Evin genelinde açıklıkların, yarı saydam yüzeylerin oluşturulduğu her yerde doğal ışıktan yararlanmak ve mekânlar arası etkileşim sağlamak amaçlanmış

 

Houle-Thibault Evi 94

MİMARİ TASARIM: Chevalier Morales Architectes Kayanın üzerine doğrudan oturan yapı, temelinin taş dokusu ile içinde bulunduğu peyzajdan doğal biçimde türemiş bir görünüm kazanıyor

 

Doonella Evi 98

MİMARİ TASARIM: Ellivo Architects Birbirinden bağımsız düz çatıların kullanımı, yaşam alanları ve ana yatak odasında ayrı tavanlara olanak vermiş. Farklı malzemelerin kullanımı yapının öğelerini ayrı ayrı tanımlarken, görsel açıdan da kütleyi parçalamış.

 

Lockyer Evi 104

MİMARİ TASARIM: Shaun Lockyer Architects ile Arkhefield Mekânın planlaması aile ilişkileri, peyzajla bağlantı ve gökyüzü ile ilişki üzerine biçimlendirilmiş.

Ay Sarhoşu için Bir Orman 110

MİMARİ TASARIM: Benjamin Garcia Saxe “Annem ay alçalırken uyanır. Ağustos böceklerinin sesleri ona ormanla çevrelendiği hissini verir. Yükselen güneşin ışınları yaprakların arasından süzülür, kaba ahşaptan yapılma zemini ısıtmaya başlar ve o, ekmek pişirme zamanının geldiğini anlar”

 

İstinye Residences 116

MİMARİ TASARIM: Tabanlıoğlu Mimarlık, Murat-Melkân Tabanlıoğlu Toplam 22 konuttan oluşan bu komplekste ferah, yüksek tavanlı, güneş ışığı ve manzaradan en üst düzeyde yararlanan doğa ile içiçe bir mekân anlayışı sunuluyor.

 

Palmiye Konutları 122

MİMARİ TASARIM: Artı Mimarlık

 

Kendi Biçimini Aramak 124

Sercan Altan Mustafa Aslıer ile söyleşi

 

 

 

YAPI 393 / AĞUSTOS 2014

 

Işığı “Yaratmak” 62

Gerd Pfarré ile söyleşi

PLD Türkiye tarafından, Philips sponsorluğunda Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleştirilen “Mimaride Işık Vol. 4” etkinliği kapsamında bir sunum yapmak için İstanbul’a gelen Gerd Pfarré ile “Yansımalar” başlıklı sunumu sonrasında bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Kamu Yapılarında Kamusallık Üzerine Bir İrdeleme 66

Deniz Dokgöz, Ferhat Hacıalibeyoğlu, Orhan Ersan

 

Kyushu Geibunkan Müzesi 74

MİMARİ TASARIM: Kengo Kuma& Associates

Dağınık çatısıyla bir kasaba görüntüsündeki müze, çevresindeki geleneksel köy dokusu ile de uyum içerisinde tasarlanmış.

 

Küçükçekmece Belediyesi Yeni Hizmet Binası 82

MİMARİ TASARIM: Mutlu Çilingiroğlu

Binayı çepeçevre dolaşan eğrisel cephe tamamen camdan oluşuyor. Böylece hemen hemen bütün katlar doğrudan güneş ışığından yararlanıyor.

 

Kadirli Belediye Hizmet Binası ve Kültür Merkezi 90

MİMARİ TASARIM: İkiartıbir Mimarlık, Deniz Dokgöz, Ferhat Hacıalibeyoğlu, Orhan Ersan, Turgut Şakiroğlu

 

Rio Tinto Alcan Gözlemevi 96

MİMARİ TASARIM: Cardin Ramirez Julien + Ædifica

Projedeki temel tasarım hedefi, yıldızları gözleme deneyimini doğa ile ilişkilendirmek...

 

Gaziantep Primemall Alışveriş Merkezi 106

MİMARİ TASARIM: Erginoğlu& Çalışlar

Yapının büyüklüğünden kaynaklanan ezici hissiyatı yok etmek icin binayı kademelendirmek, küçük sokaklar oluşturmak, AVM öncesi bir dış arkat yaratarak, şehir ölçeğinden insan ölçeğine indirmek hedeflenmiştir.

 

Yandex Saint Petersburg Bürosu 114

MİMARİ TASARIM: za bor architects; Peter Zaystev, Arseniy Borisenko

Büronun yapımı için, en yüksek yangın güvenliği gereksinimlerini karşılayan yenilikçi sentetik malzemeler etkin olarak kullanılmış.

 

Steelcase Bürosu 120

İÇMİMARİ TASARIM: Superkül

Projede, üç eşkenar dörtgen biçimli koza iç mekânı küçültüp büyütürken özgün manzaralar sunuyor, farklı bölgeler tanımlıyor ve aynı zamanda mekânı bir bütün halinde bağlıyor.

 

Dosya: 14. Venedik Bienali Mimarlık Sergisi Mimarlık Okulu mu Bienal mi? 126

Yasemin K. Enginöz

Bu yıl Rem Koolhaas’ın direktörlüğünü üstlendiği 14. Venedik Bienali Mimarlık Sergisi oldukça kapsamlı bir içerikten oluşuyor. İki günün iki ana sergi alanını gezmek için bile yetmediği, Venedik’in merkezine yayılmış kimi ülke pavyonu ya da ilişkili sergiler için de ek bir güne gereksinim duyulacak etkinliği, bir bienalden çok “Koolhaas Mimarlık Yaz Okulu” olarak görmek de mümkün.

•Venedik Mimarlık Bienali üzerine notlar, Yelta Köm

•“Mimarlık, mimarlar değil... (bir tanesi hariç)”, Aslı Çiçek

•Hafıza Mekânları’nda Bir Gezinti..., Murat Tabanlıoğlu ile söyleşi

•Türkiye sabit bir pavyonu nasıl elde etti?, Görgün Taner

•Türkiye’nin Venedik Pavyonu, Tuna Ortaylı Kazıcı

 

Quai Mağazası 142

İÇMİMARİ TASARIM: Saucier + Perrotte Architectes

Quai mağazasına duvar resimleriyle imzasını atan sanatçı Zilon mekânı bir çizgi romana dönüştürmüş.

 

 

 

YAPI 394 / EYLÜL 2014

 

Datça’yı da Yitiriyoruz! 86

Erdem Yücel “Büyük şehirlerde yeni girişimler uğruna ağaçlar kesilip ormanlar yok edilirken şimdiye kadar her nasılsa çıkar çevrelerinin gözünden kaçmış bazı yerleşimlerde tehlike çanları çalıyor”.

 

Peter Zumthor’un İzlerini Aramak... 92

Pınar Öktem Erkartal “Zumthor Vadisi”, kullanıcının duyusal deneyimi ve farklı karakterdeki malzemelerin insan zihninde ve bedeninde oluşturduğu etkinin tasarım sürecine dahil edilmesiyle, mekânın özne ile yalnızca görsel iletişim kurduğu inancını yıkar nitelikte.

 

Müzik Evi 102

MİMARİ TASARIM: COOP HIMMELB(L)AU, Wolf D. Prix & Partner ZT GmbH Tıpkı müzik enstrümanlarının yapısındaki sesi artıran öğeler gibi mimari de, Müzik Evi’nde yaratıcılığı artıran bir öğe olarak işlev görüyor.

 

Issam Fares Kamu Politikaları ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü 112

MİMARİ TASARIM: Zaha Hadid Architects Yapı, kesişen güzergâhların geometrisinden yükselerek birbirine kenetlenen bir dizi platform olarak ortaya çıkıyor.

 

Jules Ladoumegue Spor Merkezi 122

MİMARİ TASARIM: DFA/ Dietmar Feichtinger Architectes Spor Merkezi, Paris ve çeperleri arasındaki yeni kentsel devamlılığın bir göstergesi. Mekân yaklaşımında, kentle bütünleşme, işlevsellik ve bunların yanısıra ışık, saydamlık ve konfor derin bir biçimde tasarımı etkilemiş.

 

Mersin Stadyumu 132

MİMARİ TASARIM: BKA-Bahadır Kul Architects Yapı kabuğu, yapının bulunduğu çevre ile sınırını oluşturan ve aralarındaki ilişkiyi tanımlayan, kurgulanan yaşantıyı simgeleyen bir üst kimlik.

 

Singapur Spor Merkezi 138

 

MASTERPLAN TASARIMI: DP Architects + Arup + AECOM Yeni bir kültürel simge olarak stadyum, tribünlerini ve çatısını kıyıya ve kent siluetine açarak kentle yakın ilişki kurmayı amaçlıyor. Ulusal Stadyum, OCBC Su Sporları Merkezi ve OCBC Arenas olmak üzere iki farklı ve önemli spor tesisiyle tamamlanıyor.

 

Kayseri Buz Pisti 148

MİMARİ TASARIM: BKA-Bahadır Kul Architects Yapının kütlesel tasarımında buz ve hava ilişkisi sorgulanarak yapıya yansıtılmış. Buz kütlesinde erimeden dolayı oluşan çekilmelerin verdiği değişim kütle formuna etki etmiş.

 

Bolu Yüzme Merkezi 154

MİMARİ TASARIM: Yalın Tasarım Mimarlık Hizmetleri, Sinem Serhatlı Bolu Yüzme Merkezi‘nin mimari tasarımında iklim koşulları, yön, uygulanabilirlik ve tesisin işletme ekonomisi ön planda tutulmuş, mimari proje, açıların ve eğimin okunabileceği, hareketli bir dilde çözümlenmiş.

 

Derindere Filo Kiralama Yönetim Bürosu 160

MİMARİ TASARIM: TeamFores Eklektik yapılanmadan uzak, başka bir örneğe öykünmeyen bir büro tasarımı ile aidiyetin tek bir mekânla sınırlandırılmadığı, her kullanıcının bütün mekânı sahiplendiği bir büro yaratmak projenin ana fikri olmuş.

 

Enerji Etkinliğini Veriyle Olumlama: Bina İzlemenin Önemi 166

Irmak Turan

 

Yapılarda Kullanılan Nanoürünlerin Sağlık Riskleri 172

 

Sezgin Bilgin, S. Müjdem Vural

 

Yolda” 178

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde, Nar Photos’un arşivinden Türkiye’nin yakın tarihinden fotoğraflar sergileniyor

 

 

YAPI 398 / OCAK 2015

 

Dünya’da ve Türkiye’de LEED-ND: Mahalle Gelişimi 52

Selin Mutdoğan, Özge Yalçıner Ercoşkun Ülkemizde LEED sertifika sisteminin mahalle ölçeğinde bir uygulaması bulunmamaktadır, fakat karma kullanımlı kapalı konut yerleşimlerinin yoğunluk ve işlev çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda LEED-ND sertifikası alan yerleşimlerle benzerlikler gösterdiği görülmektedir.

 

 

Mekân Üretimi Üzerine Bir Tartışma: [Topolojik] Mekân ve [Bir Topoloji Nesnesi Olarak] Yer İlişkisi 58

Senem Kaymaz Koca, Öze Uluengin

 

 

ARCHIPRIX-TÜRK‹YE 2014 62

MİMARİ TASARIM: 109 Architectes ve Youssef Tohmé ortak tasarımı Yeni kampus, bağlamsal bir yaklaşımla, fiziksel, kültürel ve tarihsel anlamda Beyrut’un kent dokusuyla bütünleşiyor.

 

 

Fransa Yeni Ulusal Arşivi 80

MİMARİ TASARIM: Massimiliano&Doriana Fuksas

Torino Olimpiyat Köyü Dönüşümü 88

MİMARİ TASARIM: Benedetto Camerana, AIA Architects, Derossi Associati, Hugh Dutton Associes, Angela Maccianti, Inarco, Giorgio Rosental, Steidle und Partner, Diener+Diener, Atelier Krischanitz, Ortner+Ortner, Hilmer+Sattler Bu ucu açık kentsel tasarım, farklı konut tasarımlarını, kamusal alanlar, meydanlar ve bahçeler çevresinde toplarken, birbiriyle sürekli bağlantılı bu öğeler de Lingotto ve tepelere doğru bir dizi etkileyici manzara sunmuş.

 

Parsel İçi “Küçük” Dönüşüm 92

MİMARİ TASARIM: Can Çinici / Çinici Mimarlık Cihangir’de yer alan iki küçük konut/apartman denemesinde, mekânlar küçüklüklerinin zaman içinde oluşturabileceği engelleri gidermek için çoğu yerde esnek kullanımlı olarak planlanmıştır.

 

Kayabaşı Yeni Konut Yerleşmesi 98

MİMARİ TASARIM: BBMD (Bingöl Barka Mimarlık ve Danışmanlık) (2012-2014) Proje, büyük konut yerleşmelerine yönelik ilkesel plan ya da imar planı çalışmalarının da bir tasarım konusu olarak, yerleşme formu ile birlikte ele alınmasının önemine işaret ediyor.

 

Bodrum Kalesi Açıkhava Sahnesi Yenilemesi 104

MİMARİ TASARIM: Ekiz Tüzer Mimarlık (Başak Çolakoğlu Tüzer, Armağan Ekiz Bayık) Yapının tarihi doku içerisinde bulunması yapı malzemelerinin seçiminde belirleyici olmuştur

 

Yandex Saint Petersburg 2. Bürosu 112

MİMARİ TASARIM: za bor architects Mimarlar, tasarım sürecinde merkezi bir koridor çevresinde uzanan karmaşık bir mekânı kurgulamak ve bu büroyu etkileyici ve gösterişli bir hale getirmek gibi iki temel zorlukla karşıya karşıya kalmışlar.

 

DASK Güvenli Hayat Parkları 118

MİMARİ PROJE MÜELLİFLERİ: Dr. Evren Aysev Deneç, Dr. Fatmagül Aslaner Gegeoğlu Anadolu’nun üç farklı coğrafyaya, iklime ve karaktere sahip kentinde eş zamanlı olarak tasarlanan ve inşa edilen parklar, aynı tasarım temasının farklı kentsel ve çevresel bağlamlara nasıl uyarlanabileceği üzerine yoğunlaşma fırsatı verdi.

 

Fengming Dağı Parkı 124

PEYZAJ TASARIMI: Martha Schwartz Partners Park, Vanke Golden City satış bürosuna giden ziyaretçilere dağ formlu ikonik dekorların biçimlendirdiği bir dizi meydan, yeşil alan ve su öğesi sunuyor

 

Çağdaş Peyzaj Tasarım Gündemi 132

Meliz Akyol, Hayriye Eşbah Tunçay Tasarım Eğitiminde Teknoloji ve Yeni Dönem

 

“Non Paris” 138

Laleper Aytek’in “Non Paris” başlıklı 14. kişisel sergisi 31 Ocak 2015’e kadar İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde görülebilir.

 

 

 

YAPI 401 / NİSAN 2015

 

“İşin İçine Duygu Katabilmek” 90

Massimiliano Fuksas ile söyleşi

Sebla Arın, 13 Şubat günü Uludağ Üniversitesi’nde yapılan 2. Bursa İnşaat Zirvesi’nin konuğu Massimiliano Fuksas ile yaptığı söyleşiyi Zirve’den izlenimleriyle birlikte aktarıyor.

 

Kültür Endüstrileri Kapsamında Tarih ve Kültürü Yeniden Sunma Stratejileri - Prag Örneği 96

İpek Özbek Sönmez

 

Mekân Tasarımında Sorun Olarak Büyüklük, Uzaklık ve “Eğitim Kampusları” 102

Mustafa Orkun Özüer

 

Mons Uluslararası Kongre Merkezi 106

MİMARİ TASARIM: Studio Libeskind (ABD), H2a Architecte & Associés (Belçika)

Kabuk, strüktüre doku kazandırırken ışık da veriyor. Eğik kuşak biçiminde şampanya rengi duvarlarla, eloksallı aluminyum kaplama yükseldikçe kuzey yönündeki sokağa uzanan bir gemi pruvası ortaya çıkarıyor.

 

Piri Reis Üniversitesi 116

MİMARİ TASARIM: Kreatif Mimarlık

Yoğun bir işlev programına sahip olan proje, sekiz parçalı yapı bloğunun eğimli arazi üzerine kademeli olarak yerleştirilmesiyle oluşturuldu.

 

Doğuş Otomotiv Teknoloji Merkezi 126

MİMARİ TASARIM: ERA Şehircilik, Mimarlık Müşavirlik

“Yer”e ilişkin bir duruş sergilemek ve kendine bir kimlik yaratabilmek projenin tasarım yaklaşımının önemli bir unsuru olmuş.

 

Toronto Üniversitesi Mississauga İnovasyon Merkezi 134

MİMARİ TASARIM: Moriyama & Teshima Architects 1-6

 

Copper Lane 142

MİMARİ TASARIM: Henley Halebrown Rorrison

Proje, mimarlığın, yaşam biçimleri ve ekonomik koşulların değişimiyle ortaya çıkan yeni toplumsal gereksinimlere nasıl yanıt verebileceğinin iyi bir örneği.

 

Göktürk 118 148

MİMARİ TASARIM: CM Mimarlık, Cem Sorguç

32 konut birimi ve zemin kat ticaret birimlerinden oluşan yapı farklı zemin tanımlarında yer alan iç avlu ve çevre bahçelerden oluşuyor.

 

İzmir Otomatik Otopark Projesi 152

MİMARİ TASARIM: Baran Uyan-BRN Mimarlık

938 m2 ‘lik alanda Alsancak ve çevresinin otopark gereksinimini karşılayacak Tam Otomatik Otopark Projesi, 11 değişken yükseklikte kat düzleminde, tamamı çelik konstrüksiyondan üretilmiş İzmir’in en yüksek binası olmuştur.

 

Bener Hukuk Bürosu 158

MİMARİ TASARIM: Team Fores

Otoparkından çatısına kadar yeşille iç içe, her katta ayrı bir korunaklı terası olan, her metrekaresinden ferah, derin nefesler alınabilen bir büro tasarımı...

 

Bergama Kültür Merkezi 164

MİMARİ KONSEPT PROJE: EAA-Emre Arolat Mimarlık

Arkadın içinden yükselen kütleler, güçlü geometrileri ile barındırdıkları işlevleri temsil ederken, aralarında kalan boşluklar ile kamusal kullanıma açık zengin mekânlar ortaya çıkarıyor.

 

Yarışmadan Uygulamaya Sürdürülebilirlik: Güneş Dekatlonu 170

Ebru Güller, Ayça Tokuç

 

Bolu’da Antik Dönem ve Mimari İzleri 176

Can Karagülle

 

“Yüzyılların Yüzyılı” 182

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi birbirinden farklı kategorilerde yüzlerce kitap için tıklayın!
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi