YAPI DERGİSİ (C) 2014-2015 YILI SETİ 5 SAYI

YAPI DERGİSİ (C) 2014-2015 YILI SETİ 5 SAYI
 • 0TRY
 • Mail adresiniz

  Gelince Haber Ver
 • Yayınevi

  : YEM Yayın

  Yazar

  :Kollektif

  Dil

  : Türkçe

  Barkod

  : 9789090141572

  3 iş gününde kargoya verilir

İlginizi çekebilecek ürünler

 

YAPI 392 / TEMMUZ 2014

 

Mimarlıkta Bölgeselcilik ve Sürdürülebilirliğin İlişkisi 58

Fatma Kolsal

 

Antalya Eski Elektrik Santrali ve Yakın Çevre Yapıları Öneri Restorasyon Projesi 62

Burcu Yazar

 

Kutaisi Uluslararası Havalimanı 70

MİMARİ TASARIM: UNStudio

UNStudio’nun yeni havalimanı için ürettiği tasarım hem Gürcistan’ın tarihi peyzajıyla hem de mimarisiyle ilişki kuruyor. Terminalin mimarisi, “geçit” kavramına referans veren yalın strüktürel yapısıyla kucaklayıcı ve korunaklı bir hacim sunuyor.

 

Cambridge Üniversitesi Spor Merkezi 80

MİMARİ TASARIM: ARUP Associates

Tasarımın ana öğelerinden biri, spor etkinlikleri için gerekli büyüklükteki hacimlerin üzerini örten kubbe ve bunun üzerinde bulunan, ana spor salonuna taze hava ve kuzey ışığının girmesini sağlayan “solungaçlar”.

 

Seville Kongre Merkezi 88

MİMARİ TASARIM: Guillermo Vázquez Consuegra

Kongre Merkezi yalnızca bir yapı olmaktan öte bir buluşma ve ideal bir bilgi paylaşım yeri. Bu doğrultuda da içe dönük, çevresinden yalıtılmış bir nesne yerine kentsel bir buluşma noktası yaratmak amaçlanmış.

 

Logipark Lojistik Tesisleri 98

MİMARİ TASARIM: İglo Mimarlık; Zafer Karoğlu

Yapıların çapraz yerleştirilmesiyle bloklarla yollar arasında elde edilen geniş meydanlar, büyük kütlelerin yollar üzerinde görsel ağırlık oluşturmasını engelliyor.

 

OMS Sahnesi 104

MİMARİ TASARIM: 5468796 Architecture

Esnek metal bir mambranla kaplanmış olan “The Cube” çokamaçlı bir mekân işlevi görüyor. Mambran, 20.000 tane özdeş içi boş alüminyum parçanın, galvanize ve paslanmaz çelik kablolara dizilmesinden oluşuyor.

 

Sultan Murat Mahallesi Park, Yüzme Havuzu ve Pazar Yeri Projesi 112

MİMARİ TASARIM: PSG Mimarlık; P. Sevil Gül, Leman Figen Gül, Murat Gül

 

Bostancı’da Bir Büro 116

MİMARİ TASARIM: U Design

Tasarımda, çalışma ortamında hiyerarşi içermeyen düzeni koruyarak en uygun plan yerleşimini oluşturmak hedeflendi.

 

VDF Genel Merkezi 120

İÇMİMARİ TASARIM: MuuM

Volkswagen Doğuş Finance (VDF) Genel Merkezi’nde, tasarımın ana teması olarak, çalışma alanlarında iletişimin artırılarak sosyalleşmeye açık hale getirilmesi, çalışanlara mutluluk vermesi ve buna bağlı olarak verimliliğin artması hedeflendi.

 

Hitit ve Boğazkale “İç Sofalı” Evleri Üzerine Bir Karşılaştırma 126

Alev Erarslan

Bu çalışmanın amacı Boğazkale köylerindeki “iç sofalı” evlerle Hitit “iç sofalı” evleri arasındaki benzerlikleri ortaya koymaktır.

 

Simgelerle Dolu Gizemli Bir Tablo 132

Önder Şenyapılı

Yıl 1434. Tacir Giovanni di Nicolao Arnolfini, Giovanna Cenami ile Bruge’deki “konutunda” evleniyor. Flaman ressam Jan van Eyck evlilik törenini tuvale yansıtarak belgeliyor. Son yıllarda ortaya atılan savlar “gelinin ve damadın kimlikleri” hakkında kuşkular uyandırıyor ve kuşku uyandıran savlar kimlik belirsizliği ile sınırlı değil.

 

Şiirden Resim ve Heykele “Anlamın Yeniden Kurulması” (Düğün Sergisi) 138

Devabil Kara

Tem Sanat Galerisi’nde şiir, resim, heykel birlikteliğinde, 16 Nisan-21 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen “Düğün” sergisi sanat izleyicisine görsel ve düşünsel, yeni bir deneyimleme ortamı sundu.

 

 

 

YAPI 393 / AĞUSTOS 2014

 

Işığı “Yaratmak” 62

Gerd Pfarré ile söyleşi

PLD Türkiye tarafından, Philips sponsorluğunda Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleştirilen “Mimaride Işık Vol. 4” etkinliği kapsamında bir sunum yapmak için İstanbul’a gelen Gerd Pfarré ile “Yansımalar” başlıklı sunumu sonrasında bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Kamu Yapılarında Kamusallık Üzerine Bir İrdeleme 66

Deniz Dokgöz, Ferhat Hacıalibeyoğlu, Orhan Ersan

 

Kyushu Geibunkan Müzesi 74

MİMARİ TASARIM: Kengo Kuma& Associates

Dağınık çatısıyla bir kasaba görüntüsündeki müze, çevresindeki geleneksel köy dokusu ile de uyum içerisinde tasarlanmış.

 

Küçükçekmece Belediyesi Yeni Hizmet Binası 82

MİMARİ TASARIM: Mutlu Çilingiroğlu

Binayı çepeçevre dolaşan eğrisel cephe tamamen camdan oluşuyor. Böylece hemen hemen bütün katlar doğrudan güneş ışığından yararlanıyor.

 

Kadirli Belediye Hizmet Binası ve Kültür Merkezi 90

MİMARİ TASARIM: İkiartıbir Mimarlık, Deniz Dokgöz, Ferhat Hacıalibeyoğlu, Orhan Ersan, Turgut Şakiroğlu

 

Rio Tinto Alcan Gözlemevi 96

MİMARİ TASARIM: Cardin Ramirez Julien + Ædifica

Projedeki temel tasarım hedefi, yıldızları gözleme deneyimini doğa ile ilişkilendirmek...

 

Gaziantep Primemall Alışveriş Merkezi 106

MİMARİ TASARIM: Erginoğlu& Çalışlar

Yapının büyüklüğünden kaynaklanan ezici hissiyatı yok etmek icin binayı kademelendirmek, küçük sokaklar oluşturmak, AVM öncesi bir dış arkat yaratarak, şehir ölçeğinden insan ölçeğine indirmek hedeflenmiştir.

 

Yandex Saint Petersburg Bürosu 114

MİMARİ TASARIM: za bor architects; Peter Zaystev, Arseniy Borisenko

Büronun yapımı için, en yüksek yangın güvenliği gereksinimlerini karşılayan yenilikçi sentetik malzemeler etkin olarak kullanılmış.

 

Steelcase Bürosu 120

İÇMİMARİ TASARIM: Superkül

Projede, üç eşkenar dörtgen biçimli koza iç mekânı küçültüp büyütürken özgün manzaralar sunuyor, farklı bölgeler tanımlıyor ve aynı zamanda mekânı bir bütün halinde bağlıyor.

 

Dosya: 14. Venedik Bienali Mimarlık Sergisi Mimarlık Okulu mu Bienal mi? 126

Yasemin K. Enginöz

Bu yıl Rem Koolhaas’ın direktörlüğünü üstlendiği 14. Venedik Bienali Mimarlık Sergisi oldukça kapsamlı bir içerikten oluşuyor. İki günün iki ana sergi alanını gezmek için bile yetmediği, Venedik’in merkezine yayılmış kimi ülke pavyonu ya da ilişkili sergiler için de ek bir güne gereksinim duyulacak etkinliği, bir bienalden çok “Koolhaas Mimarlık Yaz Okulu” olarak görmek de mümkün.

•Venedik Mimarlık Bienali üzerine notlar, Yelta Köm

•“Mimarlık, mimarlar değil... (bir tanesi hariç)”, Aslı Çiçek

•Hafıza Mekânları’nda Bir Gezinti..., Murat Tabanlıoğlu ile söyleşi

•Türkiye sabit bir pavyonu nasıl elde etti?, Görgün Taner

•Türkiye’nin Venedik Pavyonu, Tuna Ortaylı Kazıcı

 

Quai Mağazası 142

İÇMİMARİ TASARIM: Saucier + Perrotte Architectes

Quai mağazasına duvar resimleriyle imzasını atan sanatçı Zilon mekânı bir çizgi romana dönüştürmüş.

 

 

YAPI 397 / ARALIK 2014

 

 

2. İstanbul Tasarım Bienali 66

Projelerin Yayın, Kaynaklar, Kişisel, Norm ve Standartlar, Toplumsal İlişkiler bölümleri altında öbeklendiği bienal mekânının dolaşımına, Superpool ortasından geçerek binayı ikiye ayıran kumaş afişler aracılığıyla müdahale ederek Ryan’ın deyişiyle, “katlar arasında aşağı yukarı giderken yeni perspektifler oluşmasına zemin hazırlamış.

 

 

Kent Parklarında Suyun Peyzaj Öğesi Olarak Kullanımında Kültürel Farklılıklar Amerika ve İran Örnekleri 78

Farnaz Heravi, İlknur Türkseven Doğrusoy, Rengin Zengel

 

 

Faaborg Limanı İskeleleri 86

MİMARİ TASARIM: JDS Faaborg Limanı İskeleleri Faaborg kasabasında, su üzerinde, ziyaretçileri yüzme ve su sporları için kendine çekecek, yeni bir kamusal alan sunuyor.

 

Şişhane Park 92

MİMARİ TASARIM: ŞANALarc Tasarımın temel amacı, coğrafi/doğal nitelikleri bakımından eşsiz bu kentsel çevrede alternatif bir kamusal alan yaratarak, insanların yoğun kent merkezinde keyifli bir deneyim yaşayabilmesi, ziyaretçi ve bölge sakinlerinin yeniden buluşmasıdır

 

Nanterre’de Okul Kompleksi 102

MİMARİ TASARIM: Dietmar Feichtinger Architectes Okul kompleksi, çocuklara farklı açıkhava deneyimleri sunan iki farklı avlu çevresinde kurgulanmış. Anaokulu avlusu kare biçimindeyken, ilkokulun avlusu ikizkenar yamuk biçiminde tasarlanmış..

 

Arnavutköy’de Pazar Yerleri 110

MİMARİ TASARIM: Can Çinici / Çinici Mimarlık “İlk örneği Bolluca’da yapılan, Arnavutköy’de tasarladığımız 4 pazaryeri, haftanın her günü hizmet veren semt pazarlarına benzemiyor, çünkü haftada yalnızca 2 gün var oluyor. Geleneksel bir sokak dokusunun doğal uzantıları olan günlük kurulan geçici pazarlardan da değil. Tam bir ‘araform’ diyebiliriz.”

 

Antakya Müze Otel 120

MİMARİ KONSEPT PROJE: EAA- Emre Arolat Architects Korunarak ziyarete açık tutulmak istenen tarihi kalıntılar ile kamusal kullanımı içine almakta zorlanan otel programının oluşturduğu zıtlık, tasarımı tetikleyen etmenlerin başında yer alır.

 

Uluova Süt Çiftliği Operasyon Binası 128

MİMARİ TASARIM: Arten DC; Çağrı Küçükay, Onur Arabacıoğlu Yapı, yeşil dokuyu geniş teraslarına da nüfuz ettirerek, cephelerinde kütlesel hareketine eşlik eden dolaşım alanları yaratmakta, lobi üzerinde kurgulanan galeri boşluğunun çevresini de olabildiğince dolaşım alanlarına terketmektedir

 

İzmir Satış Bürosu 134

MİMARİ TASARIM: Iglo Architects Amaç, proje arazisi içerisinde, ana projeden kopuk bir köşe noktada, deniz kıyısında bulunan ve eskiden fabrika olarak kullanılmış olan atıl binanın, inşaat süresi boyunca şantiye yönetim bürosu ve satış tanıtım bürosu olarak işlev görecek şekilde tasarlanmasıydı.

 

Üründül Enerji Üretim A.Ş. Genel Merkezi 142

MİMARİ TASARIM: CKMY Architects CKMY Architects bu projede açık, yarı açık ve kapalı bürolar yaratarak, hem dinamik bir çalışma ortamı elde etmeyi, hem iş hiyerarşisine sadık kalmayı, hem de her türlü çalışma şekline uygun bir tasarımı hedefledi.

 

Enerji Etkin Cephelerde Nanoteknoloji 146

Ayça Tokuç, Burcu Gülay Taşçı

 

Elma 152

Önder Şenyapılı “Altın elma” ilk güzellik yarışmasıyla ilgili söylencede geçse de, bildiğimiz, doğal elma, Âdem ve Havva’dan bu yana, yoğun olarak kullanılagelen bir simge. Günümüzde de kullanılıyor. Örneğin, ısırılmış bir elma, “Apple” şirketinin logosu.

 

Güneş Üzerinde “X” Boyutunda Yaşayan Irk 158

Balkız İnal

 

 

 

 

YAPI 398 / OCAK 2015

 

Dünya’da ve Türkiye’de LEED-ND: Mahalle Gelişimi 52

Selin Mutdoğan, Özge Yalçıner Ercoşkun Ülkemizde LEED sertifika sisteminin mahalle ölçeğinde bir uygulaması bulunmamaktadır, fakat karma kullanımlı kapalı konut yerleşimlerinin yoğunluk ve işlev çeşitliliği göz önünde bulundurulduğunda LEED-ND sertifikası alan yerleşimlerle benzerlikler gösterdiği görülmektedir.

 

 

Mekân Üretimi Üzerine Bir Tartışma: [Topolojik] Mekân ve [Bir Topoloji Nesnesi Olarak] Yer İlişkisi 58

Senem Kaymaz Koca, Öze Uluengin

 

 

ARCHIPRIX-TÜRK‹YE 2014 62

MİMARİ TASARIM: 109 Architectes ve Youssef Tohmé ortak tasarımı Yeni kampus, bağlamsal bir yaklaşımla, fiziksel, kültürel ve tarihsel anlamda Beyrut’un kent dokusuyla bütünleşiyor.

 

 

Fransa Yeni Ulusal Arşivi 80

MİMARİ TASARIM: Massimiliano&Doriana Fuksas

Torino Olimpiyat Köyü Dönüşümü 88

MİMARİ TASARIM: Benedetto Camerana, AIA Architects, Derossi Associati, Hugh Dutton Associes, Angela Maccianti, Inarco, Giorgio Rosental, Steidle und Partner, Diener+Diener, Atelier Krischanitz, Ortner+Ortner, Hilmer+Sattler Bu ucu açık kentsel tasarım, farklı konut tasarımlarını, kamusal alanlar, meydanlar ve bahçeler çevresinde toplarken, birbiriyle sürekli bağlantılı bu öğeler de Lingotto ve tepelere doğru bir dizi etkileyici manzara sunmuş.

 

Parsel İçi “Küçük” Dönüşüm 92

MİMARİ TASARIM: Can Çinici / Çinici Mimarlık Cihangir’de yer alan iki küçük konut/apartman denemesinde, mekânlar küçüklüklerinin zaman içinde oluşturabileceği engelleri gidermek için çoğu yerde esnek kullanımlı olarak planlanmıştır.

 

Kayabaşı Yeni Konut Yerleşmesi 98

MİMARİ TASARIM: BBMD (Bingöl Barka Mimarlık ve Danışmanlık) (2012-2014) Proje, büyük konut yerleşmelerine yönelik ilkesel plan ya da imar planı çalışmalarının da bir tasarım konusu olarak, yerleşme formu ile birlikte ele alınmasının önemine işaret ediyor.

 

Bodrum Kalesi Açıkhava Sahnesi Yenilemesi 104

MİMARİ TASARIM: Ekiz Tüzer Mimarlık (Başak Çolakoğlu Tüzer, Armağan Ekiz Bayık) Yapının tarihi doku içerisinde bulunması yapı malzemelerinin seçiminde belirleyici olmuştur

 

Yandex Saint Petersburg 2. Bürosu 112

MİMARİ TASARIM: za bor architects Mimarlar, tasarım sürecinde merkezi bir koridor çevresinde uzanan karmaşık bir mekânı kurgulamak ve bu büroyu etkileyici ve gösterişli bir hale getirmek gibi iki temel zorlukla karşıya karşıya kalmışlar.

 

DASK Güvenli Hayat Parkları 118

MİMARİ PROJE MÜELLİFLERİ: Dr. Evren Aysev Deneç, Dr. Fatmagül Aslaner Gegeoğlu Anadolu’nun üç farklı coğrafyaya, iklime ve karaktere sahip kentinde eş zamanlı olarak tasarlanan ve inşa edilen parklar, aynı tasarım temasının farklı kentsel ve çevresel bağlamlara nasıl uyarlanabileceği üzerine yoğunlaşma fırsatı verdi.

 

Fengming Dağı Parkı 124

PEYZAJ TASARIMI: Martha Schwartz Partners Park, Vanke Golden City satış bürosuna giden ziyaretçilere dağ formlu ikonik dekorların biçimlendirdiği bir dizi meydan, yeşil alan ve su öğesi sunuyor

 

Çağdaş Peyzaj Tasarım Gündemi 132

Meliz Akyol, Hayriye Eşbah Tunçay Tasarım Eğitiminde Teknoloji ve Yeni Dönem

 

“Non Paris” 138

Laleper Aytek’in “Non Paris” başlıklı 14. kişisel sergisi 31 Ocak 2015’e kadar İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde görülebilir.

 

 

YAPI 401 / NİSAN 2015

 

“İşin İçine Duygu Katabilmek” 90

Massimiliano Fuksas ile söyleşi

Sebla Arın, 13 Şubat günü Uludağ Üniversitesi’nde yapılan 2. Bursa İnşaat Zirvesi’nin konuğu Massimiliano Fuksas ile yaptığı söyleşiyi Zirve’den izlenimleriyle birlikte aktarıyor.

 

Kültür Endüstrileri Kapsamında Tarih ve Kültürü Yeniden Sunma Stratejileri - Prag Örneği 96

İpek Özbek Sönmez

 

Mekân Tasarımında Sorun Olarak Büyüklük, Uzaklık ve “Eğitim Kampusları” 102

Mustafa Orkun Özüer

 

Mons Uluslararası Kongre Merkezi 106

MİMARİ TASARIM: Studio Libeskind (ABD), H2a Architecte & Associés (Belçika)

Kabuk, strüktüre doku kazandırırken ışık da veriyor. Eğik kuşak biçiminde şampanya rengi duvarlarla, eloksallı aluminyum kaplama yükseldikçe kuzey yönündeki sokağa uzanan bir gemi pruvası ortaya çıkarıyor.

 

Piri Reis Üniversitesi 116

MİMARİ TASARIM: Kreatif Mimarlık

Yoğun bir işlev programına sahip olan proje, sekiz parçalı yapı bloğunun eğimli arazi üzerine kademeli olarak yerleştirilmesiyle oluşturuldu.

 

Doğuş Otomotiv Teknoloji Merkezi 126

MİMARİ TASARIM: ERA Şehircilik, Mimarlık Müşavirlik

“Yer”e ilişkin bir duruş sergilemek ve kendine bir kimlik yaratabilmek projenin tasarım yaklaşımının önemli bir unsuru olmuş.

 

Toronto Üniversitesi Mississauga İnovasyon Merkezi 134

MİMARİ TASARIM: Moriyama & Teshima Architects 1-6

 

Copper Lane 142

MİMARİ TASARIM: Henley Halebrown Rorrison

Proje, mimarlığın, yaşam biçimleri ve ekonomik koşulların değişimiyle ortaya çıkan yeni toplumsal gereksinimlere nasıl yanıt verebileceğinin iyi bir örneği.

 

Göktürk 118 148

MİMARİ TASARIM: CM Mimarlık, Cem Sorguç

32 konut birimi ve zemin kat ticaret birimlerinden oluşan yapı farklı zemin tanımlarında yer alan iç avlu ve çevre bahçelerden oluşuyor.

 

İzmir Otomatik Otopark Projesi 152

MİMARİ TASARIM: Baran Uyan-BRN Mimarlık

938 m2 ‘lik alanda Alsancak ve çevresinin otopark gereksinimini karşılayacak Tam Otomatik Otopark Projesi, 11 değişken yükseklikte kat düzleminde, tamamı çelik konstrüksiyondan üretilmiş İzmir’in en yüksek binası olmuştur.

 

Bener Hukuk Bürosu 158

MİMARİ TASARIM: Team Fores

Otoparkından çatısına kadar yeşille iç içe, her katta ayrı bir korunaklı terası olan, her metrekaresinden ferah, derin nefesler alınabilen bir büro tasarımı...

 

Bergama Kültür Merkezi 164

MİMARİ KONSEPT PROJE: EAA-Emre Arolat Mimarlık

Arkadın içinden yükselen kütleler, güçlü geometrileri ile barındırdıkları işlevleri temsil ederken, aralarında kalan boşluklar ile kamusal kullanıma açık zengin mekânlar ortaya çıkarıyor.

 

Yarışmadan Uygulamaya Sürdürülebilirlik: Güneş Dekatlonu 170

Ebru Güller, Ayça Tokuç

 

Bolu’da Antik Dönem ve Mimari İzleri 176

Can Karagülle

 

“Yüzyılların Yüzyılı” 182

 

 

 


Mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi birbirinden farklı kategorilerde yüzlerce kitap için tıklayın!
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi