YAPI DERGİSİ (B) 2014-2015 YILI SETİ 5 SAYI

YAPI DERGİSİ (B) 2014-2015 YILI SETİ 5 SAYI
 • 0TRY
 • Mail adresiniz

  Gelince Haber Ver
 • Yayınevi

  : YEM Yayın

  Yazar

  :Kollektif

  Dil

  : Türkçe

  Barkod

  : 9789090141565

  3 iş gününde kargoya verilir

YAPI 392 / TEMMUZ 2014

 

Mimarlıkta Bölgeselcilik ve Sürdürülebilirliğin İlişkisi 58

Fatma Kolsal

 

Antalya Eski Elektrik Santrali ve Yakın Çevre Yapıları Öneri Restorasyon Projesi 62

Burcu Yazar

 

Kutaisi Uluslararası Havalimanı 70

MİMARİ TASARIM: UNStudio

UNStudio’nun yeni havalimanı için ürettiği tasarım hem Gürcistan’ın tarihi peyzajıyla hem de mimarisiyle ilişki kuruyor. Terminalin mimarisi, “geçit” kavramına referans veren yalın strüktürel yapısıyla kucaklayıcı ve korunaklı bir hacim sunuyor.

 

Cambridge Üniversitesi Spor Merkezi 80

MİMARİ TASARIM: ARUP Associates

Tasarımın ana öğelerinden biri, spor etkinlikleri için gerekli büyüklükteki hacimlerin üzerini örten kubbe ve bunun üzerinde bulunan, ana spor salonuna taze hava ve kuzey ışığının girmesini sağlayan “solungaçlar”.

 

Seville Kongre Merkezi 88

MİMARİ TASARIM: Guillermo Vázquez Consuegra

Kongre Merkezi yalnızca bir yapı olmaktan öte bir buluşma ve ideal bir bilgi paylaşım yeri. Bu doğrultuda da içe dönük, çevresinden yalıtılmış bir nesne yerine kentsel bir buluşma noktası yaratmak amaçlanmış.

 

Logipark Lojistik Tesisleri 98

MİMARİ TASARIM: İglo Mimarlık; Zafer Karoğlu

Yapıların çapraz yerleştirilmesiyle bloklarla yollar arasında elde edilen geniş meydanlar, büyük kütlelerin yollar üzerinde görsel ağırlık oluşturmasını engelliyor.

 

OMS Sahnesi 104

MİMARİ TASARIM: 5468796 Architecture

Esnek metal bir mambranla kaplanmış olan “The Cube” çokamaçlı bir mekân işlevi görüyor. Mambran, 20.000 tane özdeş içi boş alüminyum parçanın, galvanize ve paslanmaz çelik kablolara dizilmesinden oluşuyor.

 

Sultan Murat Mahallesi Park, Yüzme Havuzu ve Pazar Yeri Projesi 112

MİMARİ TASARIM: PSG Mimarlık; P. Sevil Gül, Leman Figen Gül, Murat Gül

 

Bostancı’da Bir Büro 116

MİMARİ TASARIM: U Design

Tasarımda, çalışma ortamında hiyerarşi içermeyen düzeni koruyarak en uygun plan yerleşimini oluşturmak hedeflendi.

 

VDF Genel Merkezi 120

İÇMİMARİ TASARIM: MuuM

Volkswagen Doğuş Finance (VDF) Genel Merkezi’nde, tasarımın ana teması olarak, çalışma alanlarında iletişimin artırılarak sosyalleşmeye açık hale getirilmesi, çalışanlara mutluluk vermesi ve buna bağlı olarak verimliliğin artması hedeflendi.

 

Hitit ve Boğazkale “İç Sofalı” Evleri Üzerine Bir Karşılaştırma 126

Alev Erarslan

Bu çalışmanın amacı Boğazkale köylerindeki “iç sofalı” evlerle Hitit “iç sofalı” evleri arasındaki benzerlikleri ortaya koymaktır.

 

Simgelerle Dolu Gizemli Bir Tablo 132

Önder Şenyapılı

Yıl 1434. Tacir Giovanni di Nicolao Arnolfini, Giovanna Cenami ile Bruge’deki “konutunda” evleniyor. Flaman ressam Jan van Eyck evlilik törenini tuvale yansıtarak belgeliyor. Son yıllarda ortaya atılan savlar “gelinin ve damadın kimlikleri” hakkında kuşkular uyandırıyor ve kuşku uyandıran savlar kimlik belirsizliği ile sınırlı değil.

 

Şiirden Resim ve Heykele “Anlamın Yeniden Kurulması” (Düğün Sergisi) 138

Devabil Kara

Tem Sanat Galerisi’nde şiir, resim, heykel birlikteliğinde, 16 Nisan-21 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen “Düğün” sergisi sanat izleyicisine görsel ve düşünsel, yeni bir deneyimleme ortamı sundu.

 

 

 

YAPI 393 / AĞUSTOS 2014

 

Işığı “Yaratmak” 62

Gerd Pfarré ile söyleşi

PLD Türkiye tarafından, Philips sponsorluğunda Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleştirilen “Mimaride Işık Vol. 4” etkinliği kapsamında bir sunum yapmak için İstanbul’a gelen Gerd Pfarré ile “Yansımalar” başlıklı sunumu sonrasında bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Kamu Yapılarında Kamusallık Üzerine Bir İrdeleme 66

Deniz Dokgöz, Ferhat Hacıalibeyoğlu, Orhan Ersan

 

Kyushu Geibunkan Müzesi 74

MİMARİ TASARIM: Kengo Kuma& Associates

Dağınık çatısıyla bir kasaba görüntüsündeki müze, çevresindeki geleneksel köy dokusu ile de uyum içerisinde tasarlanmış.

 

Küçükçekmece Belediyesi Yeni Hizmet Binası 82

MİMARİ TASARIM: Mutlu Çilingiroğlu

Binayı çepeçevre dolaşan eğrisel cephe tamamen camdan oluşuyor. Böylece hemen hemen bütün katlar doğrudan güneş ışığından yararlanıyor.

 

Kadirli Belediye Hizmet Binası ve Kültür Merkezi 90

MİMARİ TASARIM: İkiartıbir Mimarlık, Deniz Dokgöz, Ferhat Hacıalibeyoğlu, Orhan Ersan, Turgut Şakiroğlu

 

Rio Tinto Alcan Gözlemevi 96

MİMARİ TASARIM: Cardin Ramirez Julien + Ædifica

Projedeki temel tasarım hedefi, yıldızları gözleme deneyimini doğa ile ilişkilendirmek...

 

Gaziantep Primemall Alışveriş Merkezi 106

MİMARİ TASARIM: Erginoğlu& Çalışlar

Yapının büyüklüğünden kaynaklanan ezici hissiyatı yok etmek icin binayı kademelendirmek, küçük sokaklar oluşturmak, AVM öncesi bir dış arkat yaratarak, şehir ölçeğinden insan ölçeğine indirmek hedeflenmiştir.

 

Yandex Saint Petersburg Bürosu 114

MİMARİ TASARIM: za bor architects; Peter Zaystev, Arseniy Borisenko

Büronun yapımı için, en yüksek yangın güvenliği gereksinimlerini karşılayan yenilikçi sentetik malzemeler etkin olarak kullanılmış.

 

Steelcase Bürosu 120

İÇMİMARİ TASARIM: Superkül

Projede, üç eşkenar dörtgen biçimli koza iç mekânı küçültüp büyütürken özgün manzaralar sunuyor, farklı bölgeler tanımlıyor ve aynı zamanda mekânı bir bütün halinde bağlıyor.

 

Dosya: 14. Venedik Bienali Mimarlık Sergisi Mimarlık Okulu mu Bienal mi? 126

Yasemin K. Enginöz

Bu yıl Rem Koolhaas’ın direktörlüğünü üstlendiği 14. Venedik Bienali Mimarlık Sergisi oldukça kapsamlı bir içerikten oluşuyor. İki günün iki ana sergi alanını gezmek için bile yetmediği, Venedik’in merkezine yayılmış kimi ülke pavyonu ya da ilişkili sergiler için de ek bir güne gereksinim duyulacak etkinliği, bir bienalden çok “Koolhaas Mimarlık Yaz Okulu” olarak görmek de mümkün.

•Venedik Mimarlık Bienali üzerine notlar, Yelta Köm

•“Mimarlık, mimarlar değil... (bir tanesi hariç)”, Aslı Çiçek

•Hafıza Mekânları’nda Bir Gezinti..., Murat Tabanlıoğlu ile söyleşi

•Türkiye sabit bir pavyonu nasıl elde etti?, Görgün Taner

•Türkiye’nin Venedik Pavyonu, Tuna Ortaylı Kazıcı

 

Quai Mağazası 142

İÇMİMARİ TASARIM: Saucier + Perrotte Architectes

Quai mağazasına duvar resimleriyle imzasını atan sanatçı Zilon mekânı bir çizgi romana dönüştürmüş.

 

 

YAPI 394 / EYLÜL 2014

 

Datça’yı da Yitiriyoruz! 86

Erdem Yücel “Büyük şehirlerde yeni girişimler uğruna ağaçlar kesilip ormanlar yok edilirken şimdiye kadar her nasılsa çıkar çevrelerinin gözünden kaçmış bazı yerleşimlerde tehlike çanları çalıyor”.

 

Peter Zumthor’un İzlerini Aramak... 92

Pınar Öktem Erkartal “Zumthor Vadisi”, kullanıcının duyusal deneyimi ve farklı karakterdeki malzemelerin insan zihninde ve bedeninde oluşturduğu etkinin tasarım sürecine dahil edilmesiyle, mekânın özne ile yalnızca görsel iletişim kurduğu inancını yıkar nitelikte.

 

Müzik Evi 102

MİMARİ TASARIM: COOP HIMMELB(L)AU, Wolf D. Prix & Partner ZT GmbH Tıpkı müzik enstrümanlarının yapısındaki sesi artıran öğeler gibi mimari de, Müzik Evi’nde yaratıcılığı artıran bir öğe olarak işlev görüyor.

 

Issam Fares Kamu Politikaları ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü 112

MİMARİ TASARIM: Zaha Hadid Architects Yapı, kesişen güzergâhların geometrisinden yükselerek birbirine kenetlenen bir dizi platform olarak ortaya çıkıyor.

 

Jules Ladoumegue Spor Merkezi 122

MİMARİ TASARIM: DFA/ Dietmar Feichtinger Architectes Spor Merkezi, Paris ve çeperleri arasındaki yeni kentsel devamlılığın bir göstergesi. Mekân yaklaşımında, kentle bütünleşme, işlevsellik ve bunların yanısıra ışık, saydamlık ve konfor derin bir biçimde tasarımı etkilemiş.

 

Mersin Stadyumu 132

MİMARİ TASARIM: BKA-Bahadır Kul Architects Yapı kabuğu, yapının bulunduğu çevre ile sınırını oluşturan ve aralarındaki ilişkiyi tanımlayan, kurgulanan yaşantıyı simgeleyen bir üst kimlik.

 

Singapur Spor Merkezi 138

 

MASTERPLAN TASARIMI: DP Architects + Arup + AECOM Yeni bir kültürel simge olarak stadyum, tribünlerini ve çatısını kıyıya ve kent siluetine açarak kentle yakın ilişki kurmayı amaçlıyor. Ulusal Stadyum, OCBC Su Sporları Merkezi ve OCBC Arenas olmak üzere iki farklı ve önemli spor tesisiyle tamamlanıyor.

 

Kayseri Buz Pisti 148

MİMARİ TASARIM: BKA-Bahadır Kul Architects Yapının kütlesel tasarımında buz ve hava ilişkisi sorgulanarak yapıya yansıtılmış. Buz kütlesinde erimeden dolayı oluşan çekilmelerin verdiği değişim kütle formuna etki etmiş.

 

Bolu Yüzme Merkezi 154

MİMARİ TASARIM: Yalın Tasarım Mimarlık Hizmetleri, Sinem Serhatlı Bolu Yüzme Merkezi‘nin mimari tasarımında iklim koşulları, yön, uygulanabilirlik ve tesisin işletme ekonomisi ön planda tutulmuş, mimari proje, açıların ve eğimin okunabileceği, hareketli bir dilde çözümlenmiş.

 

Derindere Filo Kiralama Yönetim Bürosu 160

MİMARİ TASARIM: TeamFores Eklektik yapılanmadan uzak, başka bir örneğe öykünmeyen bir büro tasarımı ile aidiyetin tek bir mekânla sınırlandırılmadığı, her kullanıcının bütün mekânı sahiplendiği bir büro yaratmak projenin ana fikri olmuş.

 

Enerji Etkinliğini Veriyle Olumlama: Bina İzlemenin Önemi 166

Irmak Turan

 

Yapılarda Kullanılan Nanoürünlerin Sağlık Riskleri 172

 

Sezgin Bilgin, S. Müjdem Vural

 

Yolda” 178

İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde, Nar Photos’un arşivinden Türkiye’nin yakın tarihinden fotoğraflar sergileniyor

 

 

YAPI 399 / ŞUBAT 2015

 

 

Ayvalık Değişebilir mi? 62

Vedat Tokyay Bir 19. yy yapısı olan Kırlangıç Zeytinyağı tesislerinin Renovasyon Fikir Projesi ve Ayvalık’ta bir kentsel merkez tasarlamak

 

Bir Konut 70

MİMARİ TASARIM: Blankpage Architects (Karim Nader, Patrick Mezher, Walid Ghantous) Üst üste binen güverteler olarak tasarlanan evde, genel olarak yataylığı ve enginliği, özel olarak da Akdeniz ufkunu öne çıkaran görsel ilişkiyi en üst düzeyde sağlamak amaçlanmış.

 

Türk Telekom - ODTÜ Teknokent AR-GE Binası 80

MİMARİ TASARIM: ÖZER / ÜRGER Mimarlık

 

ODTÜ Lisans Öğrencileri 19. Yurt Binası 86

MİMARİ TASARIM: Ali Kural, UrbAr Kentleşme ve Mimarlık Ltd. Şti. Yapının ön tarafında, kampusun yeni gelişim aksını karşılayan merkez niteliğindeki karşılama ve giriş mekânları ile yapının arka tarafındaki orman dokusu ile kurulan ilişki tasarımın ana ölçütlerinden biri olmuştur.

 

 

Küçükçekmece Meydanı Çevresi Kentsel Tasarım Projesi 94

MİMARİ TASARIM: Sepin Mimarlık, Yavuz Selim Sepin

 

ODTÜ Araştırma Merkezi 104

MİMARİ TASARIM: Emre Arolat Architects Proje, eğitim yapıları ve hemen yakındaki teknopark arasındaki etkileşimi artıran; öğrenciler ve akademisyenlerin sosyalleştiği bir toplanma alanı görevi üstleniyor

 

Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 110

MİMARİ TASARIM: Serbülent Vural, Nihan Engin, Nilhan Vural, Selin Oktan

 

10. Uluslararası Çin Bahçe Fuarı Yapı Kompleksi 118

MİMARİ TASARIM: Santiago Parramón, RTA-Office Proje genel anlamda ekolojik geri kazanım ve iyileştirmeyi, düşük karbon teknolojilerinin uygulamasını kapsamına alıyor.

 

Tarihi Merzeci Değirmeni 124

Öncü Başoğlan Avşar Denizli’de bir endüstri mirasının onarımı ve yeniden kullanımı.

 

Bafa Gölü Çevresindeki Eski Zeytinyağı İşliklerinin Mimari Özellikleri ve Endüstriyel Arkeoloji Kapsamında Korunma Olasılıkları 130

Kunter Manisa, Bora Yerliyurt

 

İslamköy Gülyağı Fabrikası 136

Ş. Gülin Beyhan, Ülkü Çelebi Gürkan Yazıda, Türkiye’de 1958’den günümüze değin gülyağı üretiminin tek mekânsal tanığı olan İslamköy Gülyağı Fabrikası inceleniyor.

 

8. Uluslararası Peyzaj Mimarlığı Bienali 140

Adnan Kaplan Bienal uluslararası peyzaj mimarlığı hareketliliğinde kendini önemli bir platform olarak konumlandırırken, meslek disiplininin kapsamını ve formatlarını, yaklaşımlarını ve mesleki pratik hedeflerini gözden geçirmeyi amaçlıyor

 

 

“Ressam ve Resim: Mehmet Güleryüz” 146

8 Ocak-28 Haziran 2015 tarihleri arasında İstanbul Modern’de yer alacak Mehmet Güleryüz retrospektifinde, 150’ye yakın yapıt ve multimedya sunumuyla 200’e yakın desen bir araya geliyor

 

 

 

YAPI 406 / EYLÜL 2015

 

 

Europa Nostra 2015 Kongresi’nden Notlar 66

Özge İslamoğlu

 

İstanbul'u Düşlemek: Bir Ulusal Öğrenci Yarışması 76

Hülya Turgut, Melike Atıcı

 

Palimpsest İstanbul 82

Levent Şentürk

 

Yeni Whitney Amerikan Sanatı Müzesi 90

MİMARİ TASARIM: Renzo Piano Building

 

Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi 100

MİMARİ TASARIM: UNStudio

youCUBE112

MİMARİ TASARIM: 5468796 Architecture

 

Geri Dönüşüm Müzesi 120

MİMARİ TASARIM: ALİ KURAL

 

Velazquez Consuegra Mimarlık Stüdyosu 128

MİMARİ TASARIM : Guillermo Velazquez Consuegra

 

Payguru Bürosu 136

İÇ MİMARİ TASARIM: mimaristudio

 

Sürdürülebilir Kalkınma Politikasında Mimarlık 142

Gamze Şensoy, Leyla Yekdane Tokman

 

Klyde Warren Parkı 152

PEYZAJTASARIMI: OJB-TheOffice of James Burnett

 

Açık yapıt - Koray Akay

Günseli İnal

 

 


Mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi birbirinden farklı kategorilerde yüzlerce kitap için tıklayın!
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi