Semboller Nasıl Okunur? Sembol Okuma Rehberi

Semboller Nasıl Okunur? Sembol Okuma Rehberi
 • 40,00 TL
  36,00 TL
  TRY
 • %10
 • Yayınevi

  : YEM Yayın

  Yazar

  :Clare Gibson

  Baskı No

  : 4

  Baskı Tarihi

  : Eylül 2017

  Sayfa Sayısı

  : 256

  Baskı Tipi

  : Karton

  Dil

  : Türkçe

  Çevirmen

  : Cem Alpan

  Barkod

  : 9789944757775

  3 iş gününde kargoya verilir

İlginizi çekebilecek ürünler

YEM Yayın, Semboller Nasıl Okunur? / Resimli Sembol Okuma Rehberi adını taşıyan yeni kitabını yayımladı. İlk yayımlanışından (2008) bu yana 17 dile çevrilip dünya çapında 120 binin üzerinde satış rakamına ulaşan, Türkiye’de de büyük bir ilgiyle karşılanıp 3. baskısını yapan Binalar Nasıl Okunur / Resimli Bina Okuma Rehberi’nin ardından yayımlanan Semboller Nasıl Okunur? ilk kez yayımlandığı 2009 yılından bu yana 14 dile çevrildi.

Semboller Nasıl Okunur? yeryüzünde eski çağlardan günümüze sanatta kullanılan sembollerin zengin kavram dünyasını ayırt edip anlamayı amaçlayan pratik bir giriş kitabı. Farklı kültürlerin belli başlı sembollerinin anlamlarını, kökenlerini, anlatım ve tasarım biçimlerini yaratıldıkları coğrafyalara göre gruplandırarak belirli temalar çerçevesinde inceliyor. Bu küçük ve sevimli cep kitabı konuyla ilgili akla gelebilecek her türlü soruya görseller eşliğinde kısa ve öz cevaplar veren oldukça kapsamlı bir rehber.

Konunun özünü kolayca kavratan kısa açıklamalarla birlikte 500’den fazla görselin bulunduğu kitapta, okurun farklı uygarlıklara ait sanat eserleri ve tasarım nesnelerinde rastlanan sembollerin dilini çözüp verilen mesajı anlamasına yardımcı olacak çeşitli ipuçları sunuluyor. Kutsal imgeler, kimlik işaretleri ve sembolik sistemler incelenerek farklı kültürler arasında karşılaştırma yapıp benzerlikleri ve farklılıkları keşfetmesi sağlanıyor. Bu küçük ancak hacimli cep kitabı dünya üzerindeki farklı kültürlerin tarih boyunca sanat eserlerinde ve tasarım nesnelerinde kullandıkları, arketip kabul edilen sembolleri keyifle “okuyarak” kavramamızı amaçlayan bir rehber. Sırasıyla Afrika, Amerika, Asya, Avrupa ve Okyanusya uygarlıklarında kutsallığı ifade eden; tanrıları, mitolojik ve fantastik varlıkları canlandıran; kişisel ve sosyal kimlikleri, aidiyetleri, toplumsal sınıf ya da statüleri ortak bir temsil düzlemine taşıyan; alegorik anlatımlar ve anıştırmalarla geçmiş ile şimdi arasında çok yönlü bağlar kurarak zengin bir kültür birikimi oluşturan; günlük hayatın en temel ritüellerine anlam katan ve korkulara, düşlere, sevme ve bilme arzusuna, korunma içgüdüsü ya da mutluluk arayışına tercüman olarak evrensel insanlık deneyimleriyle muazzam bir ortak anlam ve duygu coğrafyası yaratan sembolleri ve sembolik sistemleri incelerken okuru kıtalar ve uygarlıklar arasında gezinerek karşılaştırmalar yapmaya davet ediyor. Yazar hakkındaClare Gibson Londra, Kings College’da modern ve ortaçağ tarihi eğitimi aldı. Sembolizm, sanat, tarih ve soy araştırmaları alanlarında uzmanlaşarak kitaplar yazdı ve derledi. Yayımlanmış eserleri arasında The Hidden Life of Ancient Egypt: Decoding the Secrets of a Lost World (2009), The Hidden Life of Art: Secrets and Symbols in Great Masterpieces (2007) ve The Hidden Life of Renaissance Art: Secrets and Symbols in Great Masterpieces (2006) yer alır.


Mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi birbirinden farklı kategorilerde yüzlerce kitap için tıklayın!

Hepimiz sanatın duyusal ve estetik olarak çekici niteliklerinden zevk alabiliriz; ayrıca hepimiz sanatın büyüleyici, haz verici, sarsıcı ve yanı sıra bunaltıcı, şok edici ve tiksindirici gücünü tecrübe etmişizdir. Ancak bir sanat eserinin yüzeyinin altında yatana bakmadıkça ve bu yolla neye bakmakta olduğunuzu anlamadıkça, göreceğiniz şey bir resmin ancak küçük bir kısmıdır. Zira sanat daha çok semboller yoluyla iletişime geçer ve her sembol başka bir şeyi temsil eder.

İpuçlarını yakalamak ve sanatçıların resimlerinde ve el yapımı nesnelerinde kodladıkları sembolik kaynaklar arasında bağlantı kurmak, anıştırmaların ve gizli anlamların o zengin diyarına açacaktır gözlerinizi. Zira sembolizmin kadim gücünden yararlanarak hem sanatçı hem izleyen, insan ruhunun en derinlerine inebilmek için, sanatsal üretim araçları ve kültürel uzlaşımların getirdiği kısıtlamaların çok ötesine seyahat etme olanağı bulur.

Bu kitaptaki sembolik imgeler sırasıyla kutsal semboller, kimlik sembolleri, sembolik sistemler ve bazı örneklerde de alegorik semboller başlıkları altında, hem tematik hem de coğrafi olarak düzenlendi. Ne ki bazı sembollerin bu sınırları aşması, dolayısıyla da birden fazla kategoride yer alması –insan bilincinin ve kültürünün karmaşıklığının bir delili olarak– dikkat çekicidir.

Bazı sembollerin örneğin renklerin ya da bazı kuşlar ve hayvanların temsil ettiği nitelikleri pek de açıklamaya ihtiyacı yoktur, zira bunlara içgüdüsel düzlemde tepki veririz. Hakikaten de psikanalist Sigmund Freud ve Carl Gustav Jung’un çığır açıcı çalışmaları ışığında biliyoruz ki, insan zihni sembollerle düşünmek ve iletişim kurmak üzere donanmıştır ve sembollerin, özellikle de arketiplerin dili zaman ve uzamı aşar. O nedenle, elinizdeki kitapta göreceğiniz birçok sanat eseri ve onlarla bağlantılı olarak tartışılan birçok sembolik detay, sembolizmin gerçekten de kadim ve evrensel bir dil olduğunu kanıtlamaktadır.

Bununla beraber, yeryüzünde farklı uygarlıklar, inançlar, topluluklar ve kültürler ortaya çıkıp gelişmiş, böylece her biri, kutsal kavramları, bireysel ve kolektif kimliklerin farklı yönlerini, soyut teorileri ve fikirleri tasvir ve ifade etmek yoluyla kendisine ait sembolik bir kelime dağarcığı geliştirmiştir. Bu kitap sembollerin gramerini ve sembolizmi, her dönemden ve kıtadan bir dizi muhteşem sanat eserine referansla özetleyerek, Oscar Wilde’ın sözleriyle, sanatın nasıl “aynı anda hem yüzey hem de sembol” olduğunu büyüleyici bir şekilde kavramamızı sağlamaktadır. 

İÇİNDEKİLER

 

Başlangıç                                              

Semboller ve Sembolizm                      

Sembollerin Grameri                          

SEMBOLLER                                     

Afrika                                                 

Amerika                                            

Asya                                                   

Avrupa                                             

Okyanusya                                       

Sözlük                                             

Kaynakça                                          

Dizin                                                

Teşekkür                 

 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi