Nazım Hikmet’in Mimarlığa Bakışı

Nazım Hikmet’in Mimarlığa Bakışı
 • 15,00 TL
  13,50 TL
  TRY
 • %10
 • Yayınevi

  : YEM Yayın

  Yazar

  :Cengiz Bektaş

  Baskı No

  : 1

  Baskı Tarihi

  : Haziran 2016

  Sayfa Sayısı

  : 84

  Baskı Tipi

  : Karton

  Dil

  : Türkçe

  Barkod

  : 9786054793556

  3 iş gününde kargoya verilir

İlginizi çekebilecek ürünler

YEM Yayın’ın yeni kitabı Nâzım Hikmet’in Mimarlığa Bakışı, Nâzım’ın 53. ölüm yıldönümüne özel olarak çıkan 2016 Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi Cengiz Bektaş’tan, Nâzım’ın mimarlığa ilişkin görüşlerini ortaya koyan çok özel bir inceleme.

Hem yazın hem de mimarlık ve tasarım alanındaki kişilerin özellikle ilgisini çekecek olan Nâzım Hikmet’in Mimarlığa Bakışı’nda Cengiz Bektaş, mimarlığı “mevcut sanayi-i nefisenin en mütekâmili” olarak tanımlayan Nâzım’a, bir mimar ve bir ozan gözüyle bakmayı deniyor…

Nâzım Hikmet’in farklı yayınlarda, bambaşka koşul, coğrafya ve dönemlerdeki ifadelerini mercek altına alarak mimarlığa ilişkin düşüncelerini ortaya koymayı amaçlayan Bektaş, sonuçta ulaştığı bulguları şöyle özetliyor:

“Nâzım Hikmet’in hem yazın hem de mimarlık üzerine yazdıklarında temelde çelişirlik olmaması doğaldır. Her iki alandaki kişilerin bundan öğretiler çıkarmaları olasıdır. Ama çalışmamın sonucunda, iç erinciyle, Nâzım Hikmet’in bir bütün, her yanıyla tutarlı bir sanat adamı olduğu söylenebilir… Bütün sanat dallarına olduğu gibi, mimarlığa da doğru, içtenlikli, insana yararlılığı açısından baktığı da…

Nâzım Hikmet, bütün gerçek sanatçılar gibi geleceğe hep inandı. Hep aydınlanma için savaştı. İnsanlığından, yaşama coşkusundan hiç ödün vermeden… Tekil sevgiyi topluma yöneltti… Söylediğiyle ettiği birdi. Sanatıyla yaşamı tam çakışıyordu. Yunus gibi, Pir Sultan gibi inandığının kavgasını verdi tüm yaşamında, içeride de dışarıda da…"

 

15 Ocak 1902’de dünyaya gelen ve 53 yıl önce 3 Haziran 1963’te, yaşama veda eden Nâzım Hikmet, mimarlara ve “yapıcılar”a bakınız nasıl sesleniyor:

“... Ellerinize, gözlerinize,

Kâğıdınıza, pergellerinize selam

Selam taşçılara, dülgerlere, montörlere

Demiri dövenlere, betonu dökenlere,

Ağacı biçenlere, camcılara,

Ve bu işte bir tutam olsun,

Emeği geçenlerin topuna selam…"

 

Nâzım Hikmet

 

 

Cengiz Bektaş Hakkında

 

1934 Denizli doğumlu Cengiz Bektaş, orta öğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde, yüksek öğrenimini DGSA Süsleme, Mimarlık Bölümleri ile Münih Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde yaptı. 1959 yılında yüksek eğitimini tamamladı. 1960’ta Alman şehircilik kurslarına katıldı. Almanya’da serbest mimar olarak çalıştı. Orada girdiği iki yarışmada ödül aldı.
ODTÜ’ne öğretim görevlisi olarak çağrılınca, Türkiye’ye döndü.1962 – 63 öğretim yılında ODTÜ İnşaat İşleri Başkanlığı, Mimarlık işliğini bir yıl yönetti.
1963’te Ankara’da bir arkadaşıyla birlikte kendi mimarlık işliğini kurdu. 1963–69 yılları arasında yalnızca altı yıl süreyle mimarlık-şehircilik yarışmalarına girdi. 25’in üzerinde ödül kazandı. Cumhuriyet dönemi mimarlık tarihi örnekleri arasında sayılan yapılar gerçekleştirdi. 2 kez Ulusal Mimarlık Ödülü aldı. Akdeniz Üniversitesi (Antalya) Sosyal – Kültürel Özek yapısıyla 2001 yılında Uluslararası Ağahan Ödülü’nü kazandı. Türk Dil Kurumu yapısı mimarlarca Cumhuriyet dönemini simgeleyen yirmi yapıdan biri sayıldı.


Mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi birbirinden farklı kategorilerde yüzlerce kitap için tıklayın!

ÖNSÖZ

 

Nazım Hikmet'in mimarlık alanına bakışı hem yazın hem mimarlık alanındaki kişileri kuşkusuz ilgilendirecektir.Nazım Hikmet'in her iki alan üzerine yazdıklarında temelde çelişirlik olmaması doğaldır.Her iki alandaki kişilerin bundan öğretiler çıkarmaları olasıdır.Demek istediğimi az daha açmak istiyorum; bunun için en az kırk yıllık yazımdan alıntılar yapacağım önce... (1980 yıllarında yayınlanan Benim Oğlum Bina Okur betiğime de almıştım bu yazımı....)

 

2002 yılında hükümet değişinceye dek TC Kültür Bakanlığı Yayınları Seçiciler Kurulu üyesiydim.Üyeliğimin nedeni Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı olmamdı.Nazım Hikmet'in yüzüncü doğum yılı nedeniyle onun öteki sanat dallarına bakışını irdeleyen çalışmalarının bir toplamının yayınlanmasını önerdim. Olumlu karşılandı.Alpay Kabacalı girişimin örgütleyicisi seçildi.Benden de "Nazım Hikmet'in Mimarlığa Bakışı" konusu istendi. Alpay Kabacalı'nın titiz çalışmasıyla betik hemen o yıl yayınlandı.

 

Aradan yıllar geçti. 2015 yılı ocak ayında TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükşehir Şubesi'nin Bakırköy'deki Trakya Temsilciğince, yeni yayınladıkları, Melih Güneş'in eşkonudaki betiğinin tanıtma toplantısına çağrıldım. Melih Güneş, benden esinlendiğini söylediği çalışmasının 92. sayfasında bendende bir alıntı yapmıştı. Ayrıca bir süre çalıştığı Rusya'dan da, kimi kaynaklardan Nazım Hikmet'in bizim daha önce bilmediğimiz bir yazısını, bir de bir şiirinin doğru çevirisini sağlamış, onlarıda yayınlamıştı. Bunları YEM'in yayınlamakta olduğu bu çalışmama eklemek istediğimi söyledim. Onay verdi. Bunları en sonda bulacaksınız. Kendisine sağolsun, varolsun diyorum.

 

Cengiz Bektaş 

Kuzguncuk

Şubat 2015

İÇİNDEKİLER

 

Giriş

Mimarlık Konularına Girmeden Önce

Nazım Hikmet'in Sanata Genel Bakışı

Nazım Hikmet'in Doğrudan Mimarlığa Değinen Sözleri, Yazıları

Nazım Hikmet'in Evler, Çevre, Kent Üzerine Yazdıklarından Örnekler...

Stalin Adında Bir Mimar Tanımıyorum !

Bitirirken

Nazım Bir Bütündür

Cengiz Bektaş; Yaşam Öyküsü, Yapıtları

 

 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi