Mimarlık Kavramları

Mimarlık Kavramları
 • 21,50 TL
  19,35 TL
  TRY
 • %10
 • Yayınevi

  : YEM Yayın

  Yazar

  :Doğan Kuban

  Baskı No

  : 12

  Baskı Tarihi

  : Aralık 2016

  Sayfa Sayısı

  : 108

  Baskı Tipi

  : Karton

  Dil

  : Türkçe

  Barkod

  : 9789757438090

  3 iş gününde kargoya verilir

İlginizi çekebilecek ürünler

Mimarlık etkinliğini genel ve kavramsal düzeyde ele alan Mimarlık Kavramları, yapı üretiminin nesnel koşullarının sınırlarını, toplum örgütlenmesi ile yapı yapma süreci, yapı biçimi ile kişi ve toplum kültürü arasındaki ilişkileri kuramsal bir örgü içinde bir bütün olarak değerlendiriyor. Başlangıçta, mimarlık tarihine giriş dersleri için hazırlanan ancak yeni baskılarda geliştirilen kitap, mimarlığın ABC'si denebilecek temel kavramların ortaya çıkışını ve gelişimini mimarlık tarihi içinde adım adım işliyor.

54 s/b fotoğraf ve çizim.

 

Doğan Kuban Hakkında

 

1926 yılında Paris’te doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden 1949 yılında mezun oldu. Aynı üniversitenin Mimarlık Tarihi kürsüsüne asistan oldu. Tezini Türk Barok Mimarisi üzerine yapan Kuban, 1954-55’te İtalya’da Rönesans Mimarisi üzerinde çalışarak “Osmanlı Mimarisi’nde İç Mekan Teşekkülü ve Rönesans’la Bir Mukayese” adlı çalışmasıyla doçent oldu. 1962-63’te Fulbright bursuyla ABD’de Michigan Üniversitesi İslam Sanatı bölümünde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. 1963-64 yıllarında Harvard Fellow’u olarak Washington’da, Dumbarton Oaks Bizans Araştırmaları Merkezi’nde Anadolu Bizans Mimarisi üzerinde çalıştı. 1965’te Anadolu Türk Mimarisinin Kaynak ve Sorunları adlı kitabıyla profesör oldu. Kuban, 1967’den sonra Michigan ve Minnesota üniversitelerinde İslam Sanatı ve Mimarisi, 1980-81’de MIT’de misafir Ağa Han profesörü olarak İslam Mimarisi Tarihi dersleri verdi. 1965-75 yılları arasında Harvard Üniversitesi’nin sponsorluğunu üstlendiği, İstanbul’daki Kalenderhane Camisi kazısı ve restorasyonunda Prof. L. Striker ile birlikte direktör olarak çalıştı. Kalenderhane, Tahtakale Hamamı, Kazakistan’da Yesevi Türbesi, Türkmenistan’da Merv kentinde Sultan Sancar Türbesi restorasyonlarının danışmanlığın› yaptı. İstanbul, İzmir, Gaziantep, İznik, Kastamonu, Sivas ve Erzurum kentlerinin tarihi çevre koruma rapor ve projelerini hazırladı. 1975’te Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü’nü kurdu ve başkanlığını yürüttü. İTÜ’de Mimarlık Tarihi ve Restorasyon kürsüleri başkanlığı (1958-93) ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı (1974-77) yaptı. 1978-83 yılları arasında Ağa Han Mimarlık Ödülü yürütme komitesinde çalıştı. 1968-83 yılları arasında Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu üyesi (1981-83’te başkan yardımcısı) oldu. 1993’te emekli olan Kuban, Kültür Bakanlığı, Mimarlar Odası ve TÜBİTAK Hizmet Ödülleri aldı. 1994 yılında American Institute of Architects’e yabancı şeref üyesi seçildi. Sinan’ın Sanatı ve Selimiye (1997) adlı kitabıyla Aydın Doğan Ödülü alan Kuban’ın YEM Yayın’a Memet Fuat Yayıncılık Ödülü kazandıran Osmanlı Mimarisi (2007) adlı kitabının İngilizcesi, 2010 yılında ACC Publishing Group tarafından Ottoman Architecture adıyla yayımlandı. 2010 yılında, 29. İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur Yazarı seçilen Kuban’ın YEM Yayın tarafından yayımlanan en son kitapları, Cennetin Kapıları / Gates of Paradise ve Kent ve Mimarlık Üzerine İstanbul Yazıları adlarını taşıyor. 
Kuban, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’ya danışmanlık yapmıştır. 
TÜBA şeref üyesidir.


Mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi birbirinden farklı kategorilerde yüzlerce kitap için tıklayın!

ÖNSÖZ

 

Mimarlık etkinliğinin genel ve kuramsal düzeyde tanımlanması , özellikle sağlıklı bir eleştirel bakış ve irdeleme için, büyük bir önem taşır.Yapı üretiminin nesnel koşullarının sınırlarını, toplum örgütlenmesi ile yapı yapma süreci, yapı biçimi ile kişi ve toplum kültürü arasında varolduğu görülen ilişkileri kuramsal bir örgü içinde bir bütün olarak anlatan bu deneme ilk kez 1966' da Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri için Mimarlık Tarihine giriş dersi olarak hazırlanmıştı.Birkaç kez ders notu olarak çoğaltıldı.Biraz genişletilmiş olarak 1974'de İTÜ Mimarlık Fakültesi'nce yayınlandı.1980'de bazı düzeltmeler ve daha zengin bir bibliyografya ve şekillerle ikinci kez yayınlandı.Üçüncü baskıda gözden kaçmış bazı anlatım düşüklükleri düzeltildi.Tartışılan kavramların açıklanmasını kolaylaştıracak fotoğraflar ve birkaç şekil daha eklendi. Ünlü mimar ve sanat tarihçilerinin tartışılan kavramlara ilişkin düşünceleri aktarılarak tartışmanın içeriği zenginleştirildi.Bibliyografya yeni yayınlarla biraz daha genişletildi.Kitabın düzenlenmesi de referansları hemen bulacak şekilde yenilendi.

 

İstanbul Kasım 1989      

Doğan Kuban

İÇİNDEKİLER

 

-FİZİKSEL ÇEVRE

 

-GENEL YAPI KAVRAMI

 

Amaç ve Biçim

Amaç ve Malzeme

Yapım ve Biçim

Strüktür

Teknik

Yapı Eyleminin Genel Tanımı

 

-ÖZEL BİR YAPI EYLEMİ OLARAK MİMARLIK

 

Boşluğun Sınırlanması

Yapı Eyleminden Mimarlığa

Mimari Yaratma Eyleminin Bütünlüğü

 

-TOPLUM ÖRGÜTLENMESİ VE İŞLEV KAVRAMI

 

İşlev Kavramı

Toplumun Teknolojik Düzeyi

Toplumsal Değer Yargılarının Rolü

Biçim

 

-GELENEKSEL YAPIM MALZEMELERİ VE YAPIM TEKNİKLERİ

 

Taş

Ağaç

Toprak

Harç

 

-GELENEKSEL STRÜKTÜR

 

Strüktür Öğeleri ve Yapımları

Sürekli Taşıyıcıalr (Duvarlar)

Tek Taşıyıcı Öğeler: Sütun ve Ayaklar

Örtü Öğeleri

Kemer

Tonoz

Kubbe

Kubbeli Örtüde Geçit Öğeleri

Tonoz-Bingi

Küresel-Bingi

Türk Üçgeni

Kubbeli Yapı Üslupları

 

-YAPI  VE BEZEME

 

-GÜZELLİK SANAT VE MİMARLIK

 

Mimarlık Sanatı ve Öteki Sanatlar

Biçim Özellikleri ile İlgili bazı Geleneksel Kavramlar

Birlik Kavramı

Ölçü ve Oran

Birim Boyut

Ritm

Simetri

 

-KENT VE MİMARLIK

 

-TARİH BOYUNA TOPLUM YAPISI VE MİMARLIK MESLEĞİ İLİŞKİLERİ

 

-SONSÖZ

 

-EKLER

 

Türkiye'de Çağdaş Mimarlığın Gelişiminde Kuramla Pratiğin Sınırları Üzerinde Gözlemler

Ulusal Mimarlık Üslubu Üzerine

Modern ve Post Modern Kuram ve Eleştiri Üzerine Gözlemler

Mimarlık Söyleme Üzerine

 

-BİBLİYOGRAFYA

 

-DİZİN

 

 

 

 

 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi