Mimarlık Cep Sözlüğü

Mimarlık Cep Sözlüğü
 • 0TRY
 • Mail adresiniz

  Gelince Haber Ver
 • Yayınevi

  : YEM Yayın

  Yazar

  :Doğan Hasol

  Baskı No

  : 4

  Baskı Tarihi

  : Mart 2016

  Sayfa Sayısı

  : 220

  Baskı Tipi

  : Karton

  Dil

  : Türkçe

  Barkod

  : 9789944757270

  4 iş gününde kargoya verilir

Doğan Hasol’un, ilk kez 1975 yılında yayımlanan ve her baskısında içeriği yeniden gözden geçirilip genişletilerek bugüne kadar 12 baskı yapan Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü, Türkiye’de mimarlık terminolojisinin yerleşmesi ve gelişmesine yaptığı eşsiz katkıyla mimarlar için vazgeçilmez bir başvuru kaynağıdır. Hasol’un, işte bu kırk yıllık yoğun ve titiz çalışmasının ürünü olan Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü’nün özünü damıtıp farklı bir anlayışla yorumlamasının bir ürünü olarak ortaya çıkan Mimarlık Cep Sözlüğü’nün geliştirilmiş ikinci baskısı çıktı.
Boyutlarıyla kolay kullanım olanağı veren Mimarlık Cep Sözlüğü mimarlar ve mimarlık öğrencileri için olduğu kadar mimarlığa, sanata ve tasarıma ilgi duyanlar ile, ilgili yakın meslek dallarında çalışanların da rahatlıkla yararlanabileceği şekilde, kapsayıcı ve yoğun bir içeriğe sahip. 
Hasol tarafından içeriği titizlikle yeniden gözden geçirilen ve genişletilen Mimarlık Cep Sözlüğü yaklaşık 3.000 maddeden oluşuyor. Sözlükte, açıklamaları desteklemek amacıyla kullanılan 400’e yakın çizim ve fotoğraf bulunuyor.

 

Doğan HASOL Hakkında

2 Kasım 1937'de doğdu. 1956'da Galatasaray Lisesi'ni, 1961'de istanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni bitirdikten sonra bir süre aynı fakültede asistanlık yaptı. 1961-62 yıllarında Mimarlık ve Sanat Dergisini çıkaran gruba katıldı. 1965-66'da, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi'nin Sekreter Üyeliğini, 1966-69 arasında da Mimarlar Odası'nın dergisi MİMARLIK'ın Yazı İşleri Müdürlüğünü yaptı. Mimarlar Odası Yönetim Kurullarında görev aldı. 1968'de bir grup arkadaşı ile birlikte yapı alanında bir bilgi merkezi olan Yapı-Endüstri Merkezi'nin kuruluşunu gerçekleştirdi. 1978 yılında, Uluslararası Yapı Merkezleri Birliği (UICB)'nin Yönetim Kurulu Üyeliğine, 1980'de Başkan Yardımcılığına, 1989 ve 1992'de üçer yıllık dönemler için üst üste iki kez Başkanlığına, daha sonra da Onur Üyeliğine seçildi. Katıldığı kimi mimarî proje yarışmalarında ödül ve mansiyonlar kazandı, kimilerinde de jüri üyeliği yaptı. Projelerini hazırladığı yapılar çeşitli dergi ve kitaplarda yer aldı. Eşi Hayzuran Hasol ile birlikte, Mimarlar Odası'nın 1990 Ulusal Mimarlık Ödülü'nü yapı dalında kazandı. Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü ile her mimarın ve mimariyle ilgilenen herkesin başucu kitabının yazarıdır. Bu sözlüğün yanında İngilizce - Fransızca - Türkçe Mimarlık ve Yapı Terimleri sözlüğünü de hazırlamıştır.


Mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi birbirinden farklı kategorilerde yüzlerce kitap için tıklayın!

ÖNSÖZ

 

Bu cep sözlüğünün hazırlanmasına dayanak oluşturan Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü ilk kez 1975 yılında çıktı ve bugüne değin 13 kez basıldı. Her baskısında yeniden ele alınarak güncelleştirilen sözlük, kırk yıldan beri, öğrencilik dönemlerinden başlayarak mimarlar ve yakın meslek dalları için bilgi-yoğun bir başvuru kaynağı oluşturdu. Elinizdeki sözlük ise, hem mimarlığa ilgi duyanlar, hem de mimarlar için, boyutu ve içeriğiyle, kullanılması kolay bir el altı kaynağı niteliğindedir.

 

Birkaç yıl önce Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA), hazırlamakta olduğu çeşitli bilim dallarının terimlerini derleyecek sözlük için benden de mimarlık terimlerini istemişti. Bitirip kendilerine ulaştırdığım çalışma aynı zamanda bu cep sözlüğünün esin kaynağı oldu. Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü’nden damıtılmış bir öz niteliğindeki Mimarlık Cep Sözlüğü böylece, kırk yıllık bir deneyimi de arkasına alarak titiz bir çalışmayla hazırlandı.

 

Sözcükler ve terimler dillerin yapıtaşlarıdır. Bunların çeşitli meslek dallarında derlenmesi hem o alanlarda hem de genelde dilin zenginleşmesini ve doğru kullanılmasını sağlar. Sözlüğün Türkçeye, mimarlığa ve kullananlara yararlı olması dileğiyle...

 

 

   Doğan Hasol

     Ocak 2016 

 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi