Mimarlar için Heidegger 2 .Baskı

Mimarlar için Heidegger 2 .Baskı
 • 25,00 TL
  22,50 TL
  TRY
 • %10
 • Yayınevi

  : YEM Yayın

  Yazar

  :Adam Sharr

  Baskı No

  : 2

  Baskı Tarihi

  : Şubat 2017

  Sayfa Sayısı

  : 130

  Baskı Tipi

  : Karton

  Dil

  : Türkçe

  Çevirmen

  : Volkan Atmaca

  Barkod

  : 9789944757782

  3 iş gününde kargoya verilir

İlginizi çekebilecek ürünler

YEM Yayın “Mimarlar için Düşünürler” dizisinin Mimarlar için Heidegger adını taşıyan ikinci kitabını yayımladı. Martin Heidegger mimarlığın kendisini başlı başına bir düşünme konusu edinmiş, bununla da kalmayıp doğrudan mimarlara seslenen bir metin kaleme almış nadir düşünürlerden biridir. 1951’de Darmstadt’ta hıncahınç dolu bir konferans salonunda sunduğu ve sonradan “İnşa Etmek İskân Etmek Düşünmek” başlığıyla yayımlanan bu metin, bugüne dek Alvar Aalto’dan Steven Holl ve Peter Zumthor’a pek çok ünlü mimarın başvuru kaynaklarından biri olmuştur. Çağdaş mimarlık pratiğinin kendi iç sorunlarıyla hiçbir şekilde ilgilenmeksizin, genelde kabul gören önceliklerini ve sözde bilimsellik iddiası taşıyan kavramlarını temelden kusurlu bulduğu modern mimarlık anlayışına topyekûn meydan okuyan metin, radikal bir tavırla inşa, iskân ve yer kavramlarını yeni baştan tanımlayarak mimarlara insan varoluşuna “uygun” ve “sahici” bir mimarlık modeli önerir: teknoloji ve uzmanlık yerine deneyimi, matematiksel veriler yerine de duygu ve sezgileri esas alan bir mimarlık. Kimileri bu çağrıyı coşkuyla karşılarken, kimileri de bunu filozofun Nazizm ile bağının fikri temellerinin ifşası olarak görüp tümden reddetmiştir. Elinizdeki kitap, modern mimarlığa yöneltilmiş en köklü ve ciddi itirazlardan biri olarak bugün hâlâ çokça tartışılan bu metni, yazıldığı dönemin koşullarını, filozofun dünyası içindeki yerini ve aldığı tepkileri de dikkate alarak açımlamaya çalışıyor. Metinde geçen kavramların içerdiği anlam bütünlüğünü ortaya sermek üzere, Heidegger’in yine aynı dönemde yazmış olduğu iki metne daha bakıyor: “Şey” ve “…şiirsel biçimde, insan mesken tutar…” Ayrıca, Heideggerci mimarlık anlayışına günümüzde en yakın duran mimarlardan biri kabul edilen Peter Zumthor ve onun Vals’deki kaplıca binası üzerinde durarak, metnin mimarlık dünyasındaki tartışmaları ve uygulamaları nasıl etkilediğine ilişkin genel bir çerçeve sunuyor.

“Mimarlar için Düşünürler” dizisinin geçtiğimiz aylarda yayımlanan ilk kitabı Mimarlar için Deleuze & Guattari adını taşıyor.

Adam Sharr, Cardiff Üniversitesi Welsh Mimarlık Okulu’nda öğretim görevlisi ve Adam Sharr Architects’in yöneticisi; Heidegger’s Hut’ın (MIT Press, 2006) ve Heidegger for Architects’in (Routledge, 2007) yazarı, Primitive: Original Matters in Architecture’ın (Routledge, 2006) yayına hazırlayanı (J. Odgers, F. Samuel ile birlikte) ve arq: Architectural Research Quarterly (Cambridge University Press) dergisinin yardımcı editörü.

MİMARLAR İÇİN DÜŞÜNÜRLER – 2Mimarlar için HeideggerAdam SharrÇeviren: Volkan AtmacaEditör: Bahar DemirhanYEM YayınOcak 2013144 sayfa, karton kapak14 x 21,5 cm

Mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi birbirinden farklı kategorilerde yüzlerce kitap için tıklayın!

ÖNSÖZ

 

Mimarlar düşünürlerin felsefi ve kuramsal çalışmalarına sıklıkla tasarıma dair fikirler edinmek için ya da uygulamaya yönelik eleştirel bir yaklaşım arayışı içine girdiklerinde bakarlar. Ne var ki mimarlar ve mimarlık öğrencileri düşünürlerin metinlerini izlemekte zorlanabilirler. Bağlamları hakkında en ufak bir bilgi sahibi olmadan özgün metinlere yaklaşmak gözlerini korkutabilir; eldeki felsefeye giriş kitapları da mimarlık konularında nadiren ayrıntılı açıklamalar içerir. Bu özgün kitap dizisi, mimarlık üzerine yazmış belli başlı düşünürlerin fikir dünyasına girmek isteyenlere açık, isabetli ve kesin bilgiler sunuyor. Her kitap bir düşünürün mimarlara getirdiği açılımları özetliyor. Onun mimarlık düşüncesinin çalışmaları içindeki yerini saptıyor, önemli kitap ve yazılarından bahsediyor, kavramlarına açıklık getiriyor ve faydalı okuma önerileri sunuyor. Bu kitap dizisi, mimarlıkla ilgili felsefi ve kuramsal metinleri okumakta zorlanan ya da sadece okumaya nereden başlayacağını bilmeyenler için vazgeçilmez bir kaynaktır.

“Mimarlar için Düşünürler” dizisindeki kitapların çıkış noktası mimarlıktır. Söz konusu düşünürü mimarlık okuyucularına tanıtmak amacıyla onun mimari düşünme tarzını irdeler. Her düşünürün benzersiz ve kendine özgü bir düşünme tarzı vardır; dizideki her kitap da bu tarzın ayırt edici özelliklerini ortaya koymak üzere hazırlanmıştır. İncelenen düşünürlerin düşünce ufku tek bir kitapla özetlenemeyecek kadar geniştir ve böyle kısa giriş kitaplarında onların çalışmalarının ancak belirli bir bölümüne değinilebilir. Dizideki kitapların yazarları mimar ya da mimarlık eleştirmenidir; her yazar, incelediği düşünürün mimarları ve mimarlık yorumcularını doğrudan ilgilendirdiğine kanaat getirdiği yazılarını seçer ve sadece onlara odaklanır. Bazı konular ister istemez dışarıda bırakılacaktır. Bu kitaplar mimarların belirli bir düşünür hakkında araştırma yaparken ilk başvuracakları kaynaklardır, araştırmalarının sonunda nihai bir karara varmak için bakacakları çalışmalar değil. Umarız bu kitaplar sizi yeni okumalara teşvik eder ve ilgi duyduğunuz düşünürün özgün metinlerini derinlemesine okumaya cesaretlendirir.

İÇİNDEKİLER

Dizi Editörünün Önsözü                                                                                                                    

Görseller                                                                                                                                                   

Teşekkür                                                                                                                                                

     Giriş                                                                                                       

     Bir Dağ Gezisi                                                                                                                                         

     Heidegger’in Yeri Yurdu                                                                                                                     

     Heidegger’in Mimarl›k Üzerine Düşünmesi                                                                             

     "Şey”     

     Yakınlık     

     Öyle gibi     

     Şey ve nesne     

     Dörtlü: Varoluşun önkoşulları     

     Bir araya getirmek     

     Şeylere yakın olmak     

     İnşa Etmek İskân Etmek Düşünmek   

     Mimarlık yeterli değil

     İnşa etmek ve iskân etmek     

     İnşa etmek, iskân etmek ve dörtlü     

     Köprü     

     Almanca ve ‹ngilizcede yeri tanımlamak     

     Bir yerin meydana gelmesi    

     Yerlerin sınırları

     Deneyime matematiğin üzerinde değer vermek 

     Yerleri tasar›lamak     

     Karaorman çiftlik evi    

     Romantik taflracılık    

     “…fliirsel biçimde, insan mesken tutar…”     

     fiiirsel ölçme    

     Anlamlandırmak     

     Sahicilik    

     Heidegger ve Mimarlar                                                                                                                       93

     Azgın sular

     Mesleki uzmanlık     

     Başka bir modern mimarlık geleneği    

     Temsil ve anlam     

     Bölgeselcilik     

     Deneyimi planlamak     

     Fenomenoloji ve siyaset     

     “Hastalıklı” hayal gücü     

     Okuma Önerileri                                                                                                                    

     Kaynakça                                                                                                                                              

     Dizin                                                                                                                                                      

 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi