Mimari Yapılarda Su Yalıtımı

Mimari Yapılarda Su Yalıtımı
 • 30,00 TL
  24,00 TL
  TRY
 • %20
 • Yayınevi

  : YEM Yayın

  Yazar

  :Çiğdem Tekin, Josef Bonfil, Cüneyt Diri

  Baskı No

  : 1

  Baskı Tarihi

  : Ağustos 2016

  Dil

  : Türkçe

  Barkod

  : 9786054793549

  3 iş gününde kargoya verilir

İlginizi çekebilecek ürünler

YEM Yayın’ın yeni kitabı Mimari Yapılarda Su Yalıtımı, BTM Bitümlü Tecrit Maddeleri San. ve Tic. A.Ş.’nin değerli katkılarıyla yayınlandı.

Doç.Dr. Çiğdem Tekin, Yrd.Doç.Dr. A. Cüneyt Diri ve İnşaat Mühendisi Jozef Bonfil tarafından yayıma hazırlanan Mimari Yapılarda Su Yalıtımı; bir binanın kullanım ömrü boyunca suya ve suyun etkilerine karşı dayanıklılığını koruyabilmesi için tüm yapılması gerekenleri aşama aşama çizimler, fotoğraflar, grafikler ve tablolar eşliğinde anlatan temel bir başvuru kaynağı olma niteliği taşıyor.

Uygulama öncesi incelemeler, verilerin toplanması, sistem ve malzeme seçimi, ön hazırlıklar ve uygulamanın başlangıcından sona ermesine kadar olan süreç içerisinde, hangi sıraya göre nelerin yapılacağını, hangi prensiplere uyulacağını, hangi yöntemlerin
izleneceğini aktaran Mimari Yapılarda Su Yalıtımı, su ve suyun etkilerinden su yalıtımının tarihçesine, su yalıtımı türlerinden malzemelerine ve uygulamalarına, su yalıtım uygulamalarının temel prensiplerinden Türkiye su yalıtım pazarının değerlendirmesine uzanan çok geniş bir perspektifte konuyu son derece bütüncül bir biçimde ortaya koyuyorlar.

“Bugün çağdaş malzemeler ile yapı fiziği açısından binaları tehdit edebilecek birçok sorun ile baş edebilme kolaylığına sahip bulunmaktayız. Her mimari kendi bölgesel şartları içinde şekil bulmalı, bu şartlardan doğan veriler esas alınarak biçimlendirilmelidir. Örneğin bu veriler, yağışlı bir bölgeyi, deniz kenarında bir yalıyı, yeraltı su seviyesi altında bir binayı üretebilme şartlarını ifade ediyorsa, yapıya sağlıklı ve uzun kullanım ömrü kazandırmak, kullanıcılarına konforlu koşullar sağlayabilmek açısından çevre verilerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çevre verileri içinde, ihmal edildiğinde, binaların dayanıklılığını, kullanıcıların konforunu tehdit eden en önemli konu ‘su’dur” diyen yazarlar; yapıların bu “su” tehdidine karşı koyabilmesi için yapılması gerekenleri anlattıkları kitapta, binanın herhangi bir yerinde yapılacak bir su yalıtımı uygulamasında, sürecin başlangıcından bitimine kadar her aşama için yapılması gerekenleri, su yalıtımı teorisi ya da uygulamasıyla bir şekilde ilgisi bulunan tasarımcı, mimar, mühendis, öğrenci, uygulamacı vb. herkes için anlaşılır bir dil ve kurgu kapsamında veriyorlar.

 

 

YAZARLAR


ÇİĞDEM TEKİN: Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde lisans, Çukurova Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde yüksek lisans eğitimlerini, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde de doktorasını tamamlamıştır. 2007 yılından bu yana Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Mimarlık Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmakta olan Doç.Dr. Çiğdem Tekin’in mimari yapı malzemeleri, ekolojik yapı malzemeleri, yalıtımda yapı malzemeleri, tarımsal atıkların kompozit malzeme üretiminde değerlendirilmesi konularında akademik ve mesleki çalışmaları mevcuttur.

A. CÜNEYT DİRİ: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Mimarlık Bölümü’nden 1992 yılında mezun olmuş, 1993 yılında aynı bölümün Yapı Fiziği ve Malzeme Bilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak göreve başlamıştır. MSGSÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, Yapı Fiziği ve Malzeme Programı’nda 1996 yılında yüksek lisans eğitimini, 2002 yılında da doktorasını tamamlayan Yrd.Doç.Dr. Cüneyt Diri, halen MSGSÜ Mimarlık Bölümü Yapı Fiziği ve Malzeme Bilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

JOZEF BONFİL: Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden 1974 yılında mezun olan Jozef Bonfil, 1977 yılında Cam Elyaf San. A.Ş.’de Su Yalıtımı Şantiyeler Sorumlusu olarak meslek yaşamına başlamıştır. 1986 yılında BTM A.Ş.’de Su ve Isı Yalıtım Malzemeleri ile İlgili Yurtiçi Satış Müdürlüğü ve Teknik Müdürlük görevlerini birlikte yürüttü. 1990 yılında BTM A.Ş.’de Yurtdışı Satış ve Pazarlama Müdürlüğü görevini üstlenen Jozef Bonfil, 2004 yılından beri BTM A.Ş.’de Teknik Danışman olarak görev yapmaktadır. 1994-2013 yılları arasında uluslararası BWA (Bituminious Waterproofing Assc.) ve EBSO (Europa Bitumen Shingles Org.) derneklerinde Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknik Komite Üyesi olarak BTM A.Ş.’yi ve BİTÜDER’i temsilen görev yapmıştır. Türkiye’de halen İZODER, BİTÜDER ve ÇATIDER’deki teknik komisyonlarda görevleri devam etmekte olan Jozef Bonfil, TSE’nin CEN içinde temsiline ilişkin kurmuş olduğu TC254 Su Yalıtım Örtüleri Komisyon Başkanlığı’nı ve TC128 Çatı Kaplama Malzemeleri ve TC88 Isı Yalıtım Malzemeleri Komisyon Başkan Yardımcılığı’nı yürütmektedir.
 


Mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi birbirinden farklı kategorilerde yüzlerce kitap için tıklayın!

Dünya üzerinde fiziksel çevreye dayalı mimari tasarımların ortak özelliği, çevre etkilerine, doğal verilere dayalı olmasıdır. Bu yaklaşım; yapılara, bulundukları bölgenin yağmuruna ya da güneşine, sıcağına ya da soğuğuna karşı dayanıklı olabilme, kullanıcılarına ise konforlu yaşayabilme olanaklarını verebilmektedir.

Fiziksel çevreye dayalı tasarım aynı zamanda her bölge için ayrı bir mimari kimliği de ifade etmektedir. Ortaya çıkan sonuç her bölgeyi iklimine bağlı olarak ayırt edilebilme kolaylığı sağlarken, binalarda detaylar önemli görevler üstlenmektedir. Örneğin Karadeniz mimarisinde binaların uzun saçaklı olması yağmuru beden duvarlarından uzaklaştırırken, İç Anadolu kerpiç mimarisinde subasman seviyesine kadar taş kullanılması zemin sularının kapilarite ile yükselmesini önlemektedir.

Doğa ile barışık olmak, onunla yaşamayı kolaylaştırabilmek, rasyonel bir mimari yaklaşımı ifade eder. Geleneksel mimari ifadesiyle beraber anılan bu yaklaşım aslında sadece geleneksel değil tüm yapılarda olması gereken bir yaklaşımdır. Yani, fiziksel çevre koşullarını olduğu gibi ve bir çıkış noktası olarak kabul etme ve bu koşullara en uygun çevre şartlarını oluşturabilme geleneksel mimarinin özelliği olarak görülse bile aslında bu temel yaklaşım aynı zamanda günümüzdeki modern yapıların mimarisinde de geçerli olmalıdır.

Bugün çağdaş malzemeler ile yapı fiziği açısından binaları tehdit edebilecek birçok sorun ile baş edebilme kolaylığına sahip bulunmaktayız. Ancak, geçmişten farklı olarak bugün bina üretim anlayışı, doğanın koşullarından çok, kendi koşulları içinde farklı anlayışlar ile gelişmektedir. Bu da geçmişten bugüne yapma çevre tasarımında bilinen doğa ile yaşayabilme gerçeklerini unutmamıza neden olmuştur. Ancak, doğa hiç ummadığımız anlarda sel, deprem gibi doğal afetlerle kendini hatırlatmaktadır.

Gerçekte, her mimari kendi bölgesel şartları içinde şekil bulmalı, bu şartlardan doğan veriler esas alınarak biçimlendirilmelidir. Örneğin bu veriler, yağışlı bir bölgeyi, deniz kenarında bir yalıyı, yeraltı su seviyesi altında bir binayı üretebilme şartlarını ifade ediyorsa, yapıya sağlıklı ve uzun kullanım ömrü kazandırmak, kullanıcılarına konforlu koşullar sağlayabilmek açısından çevre verilerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çevre verileri içinde, ihmal edildiğinde, binaların dayanıklılığını, kullanıcıların konforunu tehdit eden en önemli konu SU’dur.

Bir binanın kullanım ömrü boyunca su ve suyun etkilerine karşı dayanıklılığını koruyabilmesi amacıyla bu kitapta, binanın herhangi bir yerinde yapılacak bir su yalıtımı uygulamasında, sürecin başlangıcından bitimine kadar her aşama için yapılması gerekenler, belli bir kesime değil, su yalıtımı teorisi ya da uygulaması ile bir şekilde ilgisi bulunan herkese bir başvuru kaynağı niteliğinde anlatılmaya çalışılmıştır. Uygulama öncesi incelemeler, verilerin toplanması, sistem ve malzeme seçimi, ön hazırlıklar ve uygulamanın başlangıcından sona ermesine kadar olan süreç içerisinde, hangi sıraya göre nelerin yapılacağı, hangi prensiplere uyulacağı, hangi yöntemlerin izleneceği elden geldiğince açıklanmaya çalışılmıştır.

Bu kitabın hazırlanmasında katkılarından dolayı İzoder ve İzoder Su Yalıtım Komisyonu, BTM Bitümlü Tecrit Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye teşekkür ederiz.

 

İÇİNDEKİLER

SU VE ETKİLERİ


Suyun Özellikleri 
Suyun Islatma Özelliği 
Suyun Çözücülük Özelliği 
Suyun Kılcal Hareket Özelliği
Yapıyı Etkileyen Sular 
Toprakaltı Suları 
Topraküstü Suları 
Suyun Yapıya Girişini Etkileyen Faktörler 
Yerçekimi
Hidrostatik Basınç 
Hava Akımları 
Yüzey Gerilimi 
Suyun Yapıya Etkileri ve Sonuçları 
Malzeme Üzerinde Suyun Etkinlik Düzeyinin Belirlenmesi 
Suyun Fiziksel Etkileri 
Suyun Kimyasal Etkileri 
Su Etkilerinin Yol Açtığı Olgular ve Sonuçları 

SU YALITIMININ TARİHÇESİ


Drenaj Sistemleri 
Sürülebilir ve Dolgu Şeklindeki Su Yalıtım Malzemeleri 
Harçlar ve Sıvalar 
Bitüm/Asfalt 
Katran 
Serilebilir/Örtü Şeklindeki Su Yalıtımı 
Türkiye’deki Gelişim 

SU YALITIMI TÜRLERİ VE UZAKLAŞTIRMA


Toprakaltı Sularına Karşı Yalıtım ve Uzaklaştırma 
Toprakaltı Drenaj Sistemi 
Basınçlı Suya Karşı Yalıtım 
Basınçsız Yeraltı Sularına Karşı Yalıtım 
Toprak Nemine Karşı Yalıtım 
Topraküstü Sularına Karşı Yalıtım 
Yapı Dış Duvarlarında Yüzey Sularına Karşı Yalıtım 
Çatılarda Yüzey Sularına Karşı Yalıtım 
Islak Hacimlerde Basınçsız Suya Karşı Yalıtım 

SU YALITIM MALZEMELERİ VE UYGULAMALARI


Yüzeysel Su Yalıtımı 
Sürme Tip Su Yalıtım Malzemeleri 
Serme Tip Su Yalıtım Malzemeleri 
Yapısal Su Yalıtımı 
Yapı Kimyasalları 
Derz Malzemeleri 
Yardımcı Malzemeler 

SU YALITIMI UYGULAMALARINDA TEMEL PRENSİPLER


Su Yalıtımı Uygulaması Yapılacak Yüzeylerin Hazırlanması 
Toprakaltı Sularına Karşı Yalıtımda Temel Prensipler 
Basınçlı Suya Karşı Yalıtımda Temel Prensipler 
Basınçsız Suya ve Toprak Nemine Karşı Yalıtımda Temel Prensipler 
Dışarıdan Etkiyen Topraküstü Sularına Karşı Yalıtımda Temel Prensipler 
Çatılarda Yüzey Sularına Karşı Yalıtımda Temel Prensipler
Dış Duvarlarda Yüzey Sularına Karşı Yalıtımda Temel Prensipler 
Islak Hacimlerde ve Balkonlarda Su Yalıtımında Temel Prensipler 
Su Yalıtımı Uygulamalarında Uzman Görüşü ile Malzeme Önerileri

Su Yalıtımı Uygulamaları İçin Proje ve Şartname Hazırlamada 
Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 
TÜRKİYE SU YALITIM PAZARININ DEĞERLENDİRİLMESİ
Türkiye Su Yalıtım Pazarında Ele Alınması Gereken Sorunlar 
Türkiye’de Su Yalıtım Malzemelerinde Standartlar ve Yangın Yönetmeliği 
Standartlar 
Yangın Yönetmeliği ve Çatılarda Su Yalıtımı 
SONSÖZ 
KAYNAKLAR

 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi