İnşaat Uygulamalarında Okullarda Öğretilmeyenler

İnşaat Uygulamalarında Okullarda Öğretilmeyenler
 • 21,50 TL
  19,35 TL
  TRY
 • %10
 • Yayınevi

  : YEM Yayın

  Yazar

  :Firuzan Baytop

  Baskı No

  : 5

  Baskı Tarihi

  : Eylül 2014

  Sayfa Sayısı

  : 92

  Baskı Tipi

  : Karton

  Dil

  : Türkçe

  Barkod

  : 9789758599486

  3 iş gününde kargoya verilir

İlginizi çekebilecek ürünler

Firuzan Baytop, 50 yılı aşkın bir süreye yayılan uluslararası şantiye deneyimlerinden edindiği, teknik kitaplarda ve okullarda aktarılmayan, kolay uygulanabilir yapım yöntemlerini çizimler ve şemalarla destekleyerek anlatıyor. Bu yönüyle kitap, okullarda edinilen fakat iş yaşamında yetersiz kalabilecek kimi teorik bilgilerin destekleyicisi olarak vazgeçilmez bir rehber olma niteliği taşıyor. Firuzan Baytop, Türkiye’deki ve yurtdışındaki muhtelif yapı üretim süreçlerinde, farklı kurum ve kişilerin uygulama deneyimlerinden yararlanarak hazırladığı kitap aracılığıyla, özellikle genç meslektaşlarına şöyle sesleniyor; “Okullarda kitaplardan ve hocalarımızdan pek çok şey öğreniyoruz kuşkusuz. Ancak okullarda öğrenilenler ‘bilgi’dir. Şantiyelerde gereksinimimiz ise uygulama yöntemleridir ki, bunlara da ‘deneyim’ diyoruz. Şantiye uygulama deneyimlerimi, sizlere anlatıyorum ki doğru uygulamalar yapasınız, zaman ve para kayıplarına neden olmayasınız ve de ülkemize sağlam, kullanıma uygun ve güzel yapıtlar kazandırasınız.”Bu kitap, yazarın İnşaat Uygulamalarında Yanlışlar-Doğrular adlı kitabındaki fotoğraflı kısa açıklamaların geniş kapsamlı metinlerinden oluşmaktadır ve bu niteliğiyle de onların tamamlayıcısıdır. O nedenle iki kitabın birlikte kullanılması önerilir.

 

Firuzan Baytop Hakkında

 

1948 yılında GSA (bugün Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu.
Üç arkadaşı ile birlikte birçok mimarlık yarışmasında mansiyon ve dereceler; 
Elâzığ Hükümet Konağı yarışmasında birincilik kazandılar.
Birçok özel inşaat yanında, İstanbul Belediyesi Blok apartmanı; Emlâk Bankası Atatürk Bulvarı Blok apartmanı, Bursa çarşıları, Ataköy plâjı ve Ataköy 2. Mahallesini inşa etti.
1965 yılından başlayarak bugüne kadar Alarko şirketinin yurtiçi ve yurtdışında pekçok tesis yapımını yönetti. Aynı şirkette İnşaat Danışmanı ve Yüksek Danışma Kurulu Üyesi olarak çalışırken, 2000 yılı sonunda kendi isteğiyle emekli oldu. Halen Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nde Malzeme Komitesi üyesi olarak çalışmakta, çeşitli üniversitelerde, toplantı ve seminerlerde konferanslar vermekte, mimarlık, inşaat ve şantiyecilikle ilgili araştırma ve kitaplar yayımlamaktadır.


Mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi birbirinden farklı kategorilerde yüzlerce kitap için tıklayın!

ÖNSÖZ

 

Okullarda kitaplardan ve hocalarımızdan pek çok şey öğreniyoruz kuşkusuz.

Ancak okullarda öğrenilenler “bilgi”dir. Şantiyelerde gereksinimimiz ise uygulama yöntemleridir ki bunlara da “tecrübe” diyoruz.

Tecrübe şantiyelerde bizzat kendi burnumuzu sürte sürte öğrendiklerimizdir.

Tecrübe zamanla ve de hatalar yapa yapa elde edilir. Her ikisi de para kaybıdır. Benim de gençlik (acemilik) yıllarımın kayıpları neleri buldu

Allah bilir. Bir de yanlarında çalıştığım işverenler tabii.

Zaman zaman şantiyelerimize yaptığım ziyaretlerde bazı uygulamaları tenkit ediyorum, darılanlar da oluyor. Sonradan düşünüyorum,

ne öğrettik de şimdi hesap soruyoruz.

Bu nedenle, 46 yıllık şantiye uygulama deneyimlerimi, uygulamaların okullarda öğretilmeyen pratik yönlerini sizlere anlatıyorum ki doğru uygulamalar yapasınız, zaman ve para kayıplarına neden olmayasınız ve de ülkemize sağlam, kullanıma uygun ve güzel yapıtlar kazandırasınız.

İstanbul, 1996

 

Bu kitabıma 7 yıl önce başlamıştım, 2 yılda tamamlamak niyetiyle. Araya başka kitaplar (toplam 5 kitap) girdi ve yazım uzadı. Her yıl 2-3 bölümü yazılmak suretiyle bir hayli gecikmeli olarak ancak 2003 yılında (bu arada yaşım 82, şantiye hayatım da 53 yılı buldu) tamamlanabildi. Bana bu kitabımı da tamamlayabilecek kadar ömür bahşeden Yüce Tanrıma şükürler ederim.

Yeni kitaplar mı? Elbette var. Ben önüme hep yeni amaçlar koymuşumdur. Amacını kaybetmiş, bu dünyada artık yapacağı işi kalmadığını düşünen kişi ölümü bekliyor demektir. Kısa sürede ölür de...

Bense sanırım kitap yazarken ya da bir yayınevinde yeni bir kitabımın basımı için çabalarken bu dünyadan göçeceğim, arkasında okunacak bir şeyler bırakmış bir insanın mutluluğu ve huzuru içinde... Ne güzel...

İstanbul, 2003

 

 

Genç meslektaşlarıma,

 

  “        Gömüldükten sonra da hatırlanmak istiyorsanız

            ya hatırlanacak iyi işler yapın ya da,

            okunmaya değer şeyler yazın...”

Benjamin Franklin

İÇİNDEKİLER

 

-Önsöz 

-Açıklamalar   

-Kazı ve Dolgu (İmla) İşleri            

- Beton İşleri 

- Kâgir İnşaat 

- Çatı Örtüleri             

- Genleşme (Dilatasyon) ve Duvar Derzleri (Fuga)         

- Temel ve Bodrum Yalıtımları       

- Kalıp ve İskeleler    

- Demir İşleri 

- Tenekecilik İşleri    

- Kaplamalar  

- Sıvalar          

- Mozaik ve Şap İşleri           

- Çeşitli İşler  

- Malzemeyi ve Bitmiş İmalatı Koruma / Onarma           

- Tesisat İşleri           

- Elektrik İşleri          

- İş Güvenliği 

 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi