First Ottoman Capital Bursa

First Ottoman Capital Bursa
 • 40,00 TL
  36,00 TL
  TRY
 • %10
 • Yayınevi

  : YEM Yayın

  Yazar

  :Engin Özendes

  Baskı No

  : 2

  Baskı Tarihi

  : Eylül 2005

  Sayfa Sayısı

  : 202

  Baskı Tipi

  : Karton

  Dil

  : İngilizce

  Barkod

  : 9789757438779

  3 iş gününde kargoya verilir

Avrupa’da fotoğrafın keşfiyle 19. yy. Avrupalısının arkeolojiye ve doğunun gizemine duyduğu ilgi aynı döneme denk düşer. Avrupa’nın birçok ülkesine olduğu gibi Osmanlı İmparatorluğu’na da geziler düzenlenmiş ve başta Fransız fotoğrafçılar Osmanlı’nın son dönemlerine çektikleri fotoğraflarla tanıklık etmişlerdir. Engin Özendes bu fotoğrafları Parisli dostu Pierre de Gigord’un ve Getty Araştırma Enstitüsü’nün arşivlerinden yararlanarak hazırladığı “Osmanlı’ nın İlk Başkenti Bursa“ kitabını hazırlayarak değerlendirmiştir. Kitap, Osmanlı’nın ilk başkentinin 19. yy. görünümünü sunarken fotoğraf tarihi açısından da özel bir önem taşıyor. Kitapta yer alan fotoğrafların büyük bir bölümü Fransızlar’a ait. Yerli fotoğrafçıların ise Fransızlar’ın etkisindeki levantenler olduğu dikkat çekiyor. 

 

Engin Özendes Hakkında

 

Bursa’da dünyaya gelen Engin Özendes, Bursa Ticaret Lisesi’nden sonra İstanbul Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde öğrenim gördü. 1976-81 yılları arasında sahibi olduğu aylık Yeni Fotograf dergisinin, 1978 ve 1980 yıllarında da yine sahibi olduğuTürk Fotoğraf Yıllığı’nın yazı işleri müdürlüklerini yaptı.
1976 yılında Türk fotoğraf tarihi ile ilgili araştırmalarına başladı. Bu yıldan itibaren Milliyet Sanat, Hürriyet Gösteri, Cumhuriyet, Yeni Yüzyıl gibi birçok gazete, dergi ve ansiklopedide fotoğraf üzerine yazıları yayımlandı. Sébah & Joaillier’den Foto Sabah’a: Fotografta Oryantalizm, Photography in the Ottoman Empire 1839-1919, Photographer Ali Sami 1866-1936, Türkiye’de Fotoğraf, Abdullah Freres Osmanlı Sarayının Fotografçıları Engin Özendes’in kitaplarından bazılarıdır. Çok sayıda TV programı yapan, yurt içinde ve dısında kisisel sergiler açan, düzenleyen Özendes, pek çok yarısmaya da jüri üyesi olarak katkı sağlamıştır. Fotoğraf araştırmaları nedeniyle, 1990’da Federation Internationale de L’Art Photographique (FIAP) tarafından kendisine Excellence FIAP (ESFIAP) unvanı verilmiştir.


Mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi birbirinden farklı kategorilerde yüzlerce kitap için tıklayın!

FOREWORD

 

1999 is the 700th anniversary of the founding of the Ottoman Empire, whose spectacular history is full of remarkable achievements, particularly in the cultural sphere. Awareness of this very diverse cultural legacy is essential for the Turkish Republic today.

Within the scope of the celebrations of the 700th anniversary of the Ottoman Empire, our Ministry has lent its support to a series of books drawing on this cultural heritage published by Istanbul Architectural Foundation and Yapı-Endüstri Merkezi (The Building & Industry Centre). We are proud to have contributed to the publication of these works which focus on the architecture of the Ottoman period.

This book is an account of Bursa, the first Ottoman capital, which marked a turning point in the transformation of the Ottoman state from a principality into a world empire.

Illustrated by early photographs of buildings and urban landscapes which in many cases have been swallowed up by time today, this book brings Bursa as it was a century and more ago to life once more. It is one in the series mentioned above published as part of the commemorative events marking the founding of the Ottoman Empire in 1299.

Other books published as part of the same series are as follows:

-The Second Ottoman Capital, Edirne (English and Turkish), Engin Özendes

-The Last Ottoman Capital, Istanbul (English and Turkish), Engin Özendes

-Ottoman Fountains (English and Turkish)

In addition the following four books have been published on the initiative of the aforementioned organisations, again as part of the commemorative events.

Tradition of the Turkish House and Safranbolu Houses (English and Turkish),

Reha Günay

Sinan The Architect and His Works, Reha Günay

Kent ve Mimarlık Üzerine İstanbul Yazıları, Do¤an Kuban

-Binaların Yeniden Kullanımı, Ülkü Altınoluk

I congratulate Istanbul Architectural Foundation and Yapı-Endüstri Merkezi, and the esteemed authors of these books for their contribution to Turkey’s cultural life.

 

İstemihan Talay

Minister of Culture

CONTENTS

 

PREFACE  

INTRODUCTION  

MEMORIES OF BURSA  

CITY BORN IN MYTHOLOGY  

An Argonaut was the legendary founder 

Prusa  

The Ottoman province of Hüdavendigar 

BUILDINGS OF BURSA  

Bursa style 

Ulu Mosque 

Yeşil Mosque 

Muradiye Mosque 

Emir Sultan Mosque 

Vernacular architecture 

PEOPLE OF THE CITY 

Portraits 

City of exiles 

COMMERCIAL LIFE 

Bazaars 

Tradesmen 

Sericulture 

Silk weaving 

SCHOOLS 

Missionary School 

Işıklar Military High School 

Hamidiye Technical School 

Mülkiye İdadi School 

Agricultural College 

SPAS 

From Rome to the Byzantines 

Spas under the Ottomans 

TRANSPORT 

The Marmara coast 

Roads  

The railway 

PROLOGUE 

PHOTOGRAPHERS /

BIBLIOGRAPHY 

 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi