Evler Nasıl Okunur? Resimli Ev Mimarisi Rehberi

Evler Nasıl Okunur? Resimli Ev Mimarisi Rehberi
 • 40,00 TL
  36,00 TL
  TRY
 • %10
 • Yayınevi

  : YEM Yayın

  Yazar

  :Will Jones

  Baskı No

  : 1

  Baskı Tarihi

  : Şubat 2017

  Sayfa Sayısı

  : 256

  Baskı Tipi

  : Karton

  Dil

  : Türkçe

  Çevirmen

  : Volkan Atmaca,Bahar Demirhan (Ed)

  Barkod

  : 9786054793631

  3 iş gününde kargoya verilir

İlginizi çekebilecek ürünler

Evler Nasıl Okunur?/ Resimli Ev Mimarisi Rehberi

 

İster basit bir yarı müstakil ya da müstakil bir kır evinde, ister bir apartman dairesinde ya da bir kutu içinde güzelce paketlenmiş bir prefabrik evde yaşayın, ev dediğimiz şey, başımızı sokacak bir çatıdan ibaret değildir.

Seyahat ederken rahatça yanınızda taşıyabileceğiniz kadar kompakt, ama aklınızdaki pek çok soruya gerçek örneklerle cevap verebilecek kadar kapsamlı bu el rehberi, her evin tarzını ve tarihsel bağlamını tanımlayan görsel ipuçlarıyla birlikte mimari sözdağarcığının anlaşılmasını sağlıyor.

Evler Nasıl Okunur? konut amaçlı mimari yapıların konumlandıkları yeri, inşa edildikleri dönemin modasını ve devrin teknolojik maharetini yansıtan, Tudor’un ahşap iskeletinden tutun son derece sıradışı çözümlere varıncaya kadar çeşitliliğini tanımak ve değerlendirmek üzere meraklıları için hazırlanmış bir rehber.

İster basit bir yarı müstakil ya da müstakil bir kır evinde, ister bir apartman dairesinde ya da bir kutu içinde güzelce paketlenmiş bir prefabrik evde yaşayın, ev dediğimiz şey, başımızı sokacak bir çatıdan ibaret değildir: Kişiseldir. Kimi evler sıradandır, konumlandığı yerin mimarisinin ve eldeki yapı malzemelerinin bir ürünüdür; kimileri ise çok abartılıdır, varsıllığıyla öne çıkar, buram buram teknolojik gelişme ya da aşırı eklektisizm kokar. Elinizde tuttuğunuz bu alımlı, merak uyandırıcı kılavuz, mimarlığın bugün içinde yaşadığımız görece mütevazı konutları nasıl etkilediğini ve şekillendirdiğini açığa çıkarıyor. Cebinizde rahatça taşıyabileceğiniz boyutlarıyla bu kitap, mimarisi ne olursa olsun, her evde göze çarpan mimari ipuçlarını didiklemenizi sağlayacak; sözgelimi evin simetrisinde Rönesans’ı, Neoklasik düzeni görecek, gösterişli süslemelerde Victoria döneminin havasını soluyacak ya da yalınlıkta Modernizmin minimalist yaklaşımının hikmetini keşfedeceksiniz.

Evler Nasıl Okunur? / Resimli Ev Mimarisi Rehberi aynı zamanda simgesel önemi olan evlere yaptığınız ziyaretleri daha iyi değerlendirmenizi sağlayıp kendi evinizi ya da çevrenizi mimari açıdan keşfetmenize zemin hazırlıyor. Klasik örneklerin güzelce çizilmiş illüstrasyonları, fotoğrafları ve anlaşılır bir dille yazılmış uzman görüşleri sayesinde evlerin malzemeleri ve bileşenlerinin yanı sıra ana mimari tarzlara açıklık getiriyor.

 

Resimli Okuma Rehberleri Dizisinin Diğer Kitapları:

Binalar Nasıl Okunur / Resimli Bina Okuma Rehberi

Semboller Nasıl Okunur? / Resimli Sembol Okuma Rehberi

Resimler Nasıl Okunur? / Anlam ve Yöntem Okuma Rehberi

 

Yazar Hakkında 

Will Jones on beş yılı aşkın bir süredir dünyanın çeşitli mimarlık ve tasarım dergilerinde yazılar yazmaktadır. Modern Architecture in New York (2002), Unbuilt Masterworks of the 21st Century (2009), Architects’ Sketchbook (2011) ve bu diziden çıkan How to Read New York (2011) gibi birçok kitabın yazarıdır.


Mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi birbirinden farklı kategorilerde yüzlerce kitap için tıklayın!

ÖNSÖZ

 

Katedraller ve gökdelenlerden tutun da yol gişeleri ve otobüs duraklarına kadar çok farklı yapı tipleri vardır ama hiçbiri ev kadar, içinde yaşadığımız yer kadar, tanıdık gelmez bize. Gelgelelim, mimarlık ikonlarını görmek üzere gezintiye çıkarken olsun, turist rehberlerini en saygın ve tarihi yapıların görselleriyle süslerken olsun, bir tasarım dergisinin sayfalarında suratımıza boca edilen bir mimar fantezisi değilse şayet, ev tasarımına pek dikkat etmeyiz. Oysa hemen her ev bir ya da birden fazla mimari tarza göre tasarlanmıştır. Büyüklüğü, şekli, planı, detayları ve dekorasyonu, ya belirli bir mimari akımı açık seçik ifade eder ya da mimarın evi tasarlarken ilham aldığı tarzla ilgili ipuçları verir. Evler mimarlığın insanlık tarihini diğer yapı tiplerinden çok daha iyi anlatır.

 

Üstelik ev tasarımı, ortaçağdan beri mimarların ve yapı ustalarının milliyetinden her zaman etkilenmiştir. Küçük mimari detayları, izlerini belirli bir ülke ya da yerleşime kadar sürerek tanımlamak mümkündür. Örneğin Kuzey Amerika, ağırlıklı olarak, kendi geleneksel inşaat tekniklerini de yanlarında getiren Avrupalılar tarafından kolonileştirilmiş, böylece ortaya Kolonyal tarzlar çıkmıştır. Ama zamanla bu münferit ulusal tarzlar (yerleşimciler gibi) birbirine karışmış ve mimarlıkta yeni bir Amerikan Kolonyal tarz doğmuştur.

 

Peki, geçmişte yapı ustalarını ve mimarları farklı tarzda evler yaratmaya, mimari modalardan kimisini takip edip kimisinden el çekmeye iten hangi dürtüdür ki bugün de tasarımcılara ilham vermektedir? Yanıtlar çok ve muhteliftir ama bir evin tasarımında hemen her zaman gözle görülür. İçyüzünü az buçuk bilirseniz kolayca görürsünüz.

 

İki ev resmine bakalım. Mark Twain Evi’nin ihtişamıyla kıyaslandığında, işlevsellik adına aşırılıktan imtina eden Villa Savoye’nın adeta duygulardan arınmış yalınlığı alakasız durur. Burada anahtar, her bir evi diğerinden farklı kılan öğelerdir. İpuçları her yerdedir. Bu iki arketipte olduğu gibi hemen fark edilmeyebilirler fakat dikkatle bakıldığında en alelade ev bile tarzını ve tasarım geçmişini ifşa etmeye başlar. Mesele nasıl bakacağını bilmektir; bu kitabı okuduktan sonra konut mimarisinde tam bir hafiye kesileceksiniz.

İÇİNDEKİLER

 

Giriş

 

Ev Tipleri 

Malzemeler    

Bileşenler       

 

Ev Tarzları 

Tudor

Rönesans        

Amerikan Kolonyal   

George Dönemi          

Neoklasik       

Victoria Dönemi

Arts and Crafts

Prairie

Modernist

Monte Evler

Sıradışı Yaklaşımlar   

 

Ekler 

Sözlük            

Ev Rehberi     

Dizin  

Teşekkür         

 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi