Binalar Nasıl Okunur? Resimli Bina Okuma Rehberi

Binalar Nasıl Okunur? Resimli Bina Okuma Rehberi
 • 40,00 TL
  36,00 TL
  TRY
 • %10
 • Yayınevi

  : YEM Yayın

  Yazar

  :Carol Davidson Cragoe

  Baskı No

  : 5

  Baskı Tarihi

  : Ağustos 2015

  Sayfa Sayısı

  : 256

  Baskı Tipi

  : Karton

  Dil

  : Türkçe

  Çevirmen

  : Pelin Derviş (ed.)

  Barkod

  : 9789944757478

  3 iş gününde kargoya verilir

Binalar Nasıl Okunur? mimarlığı görerek anlamak isteyenlerin, binaların tarihine ve mimari tasarımına ilişkin gizli ipuçlarını okurken başvurabileceği pratik bir rehberdir. Cebe sığacak kadar küçük, ama farklı konular hakkında doğru bilgiler verecek kadar büyük olan bu rehber, Antik Yunan'dan itibaren farklı çağlara ait yapıların ayır tedici özelliklerini inceliyor; bir binayı tanımlamak ve tarihsel bağlamı içinde değerlendirmek için gerekli ölçütleri belirliyor; açıklamalar ve zarif gravürlerle birlikte mimari üsluplar ve yapı öğeleri üzerine detaylı bir görsel mimarlık sözlüğü oluşturuyor.

 

Carol Davidson Cragoe Hakkında

 

Dr. Carol Davidson Cragoe mimarlık tarihçisi, yazar ve öğretim görevlisi. New York ve Londra’da öğrenim gördü. Binaların, tasarımcı ve kullanıcılarının yaşamlarını nasıl ortaya çıkardığı üzerine araştırmalar yaptı. Halen İngiliz kiliselerinin tarihi ve mimari mirasıyla ilgili bir araştırma projesinde çalışmaktadır.


Mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi birbirinden farklı kategorilerde yüzlerce kitap için tıklayın!

ÖNSÖZ

 

Çoğumuz her gün yüzlerce binanın önünden geçeriz. Bu binaların bazılarının farklı ya da özel olduğunu kolayca fark ederiz. Peki ama ne bakımdan farklıdırlar? Ne zaman ve niçin inşa edildiler? Elinizdeki kitap bu soruların yanıtlarını bulmanıza yardım edecek ve binaları anlamak için gereksinim duyduğunuz becerileri edinmenizi sağlayacak. Binanın tamamını ve bağımsız parçalarını gösteren gravürleri kullanarak, Antik Yunan’dan günümüze kadar gelen her çağa ait yapının anahtar özelliklerini tanımayı öğreneceksiniz.

Bina yapma sanatı olarak mimarlığın kendine ait bir dili vardır ve binaları okumak tıpkı herhangi bir dilde okuma yapmak gibidir: Başlamak için temel bileşenleri anlamamız gerekir, ama bir kere dilin yapısını kavradınız mı her şeyi okuyabilirsiniz.

Mimarlığın gramerini oluşturan üç anahtar konu vardır: Çağa bağlı üsluplar, farklı bina türleri ve yapı malzemeleri. Bunların tamamı binanın görünümünü son derece etkiler. Bu nedenle kitapta her birine bir bölüm ayrılmıştır. Bu ‘gramatik’ yapı içinde, binanın bağımsız parçalarına ait sütun, şömine, çatı, merdiven, pencere ve kapı gibi elemanları kapsayan bir mimari vokabüleri (sözcük dağarcığı) mevcuttur. Dekoratif bezeme de bu vokabülerin önemli bir parçasıdır. Kitapta yine bunlara ait ayrı bölümler bulunmaktadır. Ancak sizin de fark edeceğiniz üzere; üslup, bina türü ve malzemelerin gramatik yapısı tutarlı bir çerçeve sağlamakta, her bağımsız parça bunun içine girmektedir.

Bir binayı okumak

Özel detaylara girmeden önce mimari dilin öğelerinin birbirini nasıl tamamladığını gösteren bir örneğe bakalım. Burada gösterilen iki bina üzerinde düşünün. Ne olduklarına veya nerede bulunduklarına takılıp kalmayın; sadece benzerliklerine ve farklılıklarına dikkat edin. Farklılıkların ne olduğu açık: Soldaki Hephaistos Tapınağı uzun ve alçakken, sağdaki St. Pancras Kilisesi’nin ortasında yüksek bir kule var. Biraz daha yakından bakınca benzerlikler ortaya çıkmaya başlar: Kilisedeki detaylandırma daha hafif ve incelikli olmakla birlikte, özellikle kilisenin üçgen bir alınlıkla tamamlanan altı sütun dizisi ile tapınağın cephesi birbirine çok benzer. Bu bir tesadüf değildir. 19. yüzyılın başlarında inşa edilen kilise Yunan Yeniden Canlandırma üslubundadır. Dolayısıyla detayları kasıtlı olarak bir Antik Yunan tapınağını taklit eder. Kitabı bitirdiğinizde bu gibi karşılaştırmaları kolaylıkla yapabiliyor olacaksınız.

İÇİNDEKİLER

 

Giriş                                              

Bina Türleri                                 

Üslup Bilgisi                               

Malzemeler                                 

Sütunlar ve Sütun Başlıkları       

Kemerler                                    

Çatılar ve Kalkan Duvarları       

Tonozlar                                    

Kubbeler                                   

Kuleler                                      

Kapılar ve Saçaklar                   

Pencereler                                 

Merdivenler                              

Bacalar ve Şömineler               

Bezeme 

Sözlük                                       

Dizin                                         

Teşekkürler            

 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi