Biçimin İşlevi

Biçimin İşlevi
 • 69,50 TL
  62,55 TL
  TRY
 • %10
 • Yayınevi

  : YEM Yayın

  Yazar

  :Farshid Moussavi

  Baskı No

  : 1

  Baskı Tarihi

  : Temmuz 2011

  Sayfa Sayısı

  : 520

  Baskı Tipi

  : Ciltli

  Dil

  : Türkçe

  Çevirmen

  : Pelin Derviş (ed.)

  Barkod

  : 9789944757508

  3 iş gününde kargoya verilir

Biçimin İşlevi, tekrarlama ve farklılaşmaya dayanan yeni bir biçim kuramı önerir. Bu kuram, mimarlığı, çevreyle ilişkimize hükmeden özcü yaklaşımlardan sıyırmayı ve yapıları, giderek karmaşıklaşan çevremizi tanımlayan neden ve unsurların çeşitliliği içinde değerlendirmenin, “maddesellik” fikrini hem fiziksel hem de fiziksel olmayanı kapsayacak şekilde genişletmekle mümkün olacağını savunur. Bu aynı zamanda, yapılı biçimlerdeki işlevin yukarıdan aşağı doğru inen bir neden-sonuç ilişkisi içinde değil, çeşitli girdiler arasında çalışan bir çapraz işlem olarak kavramsallaştırılmasına olanak tanıyarak, onu matematik, biyoloji ya da bilgisayar bilimlerinde anlaşıldığı şekliyle kurgular. Kurgulamayı, biçimler ile onların tamamlayıcı parçaları ve bağlamı arasındaki karşılıklı etkileşime yardımcı olan bir çapraz işlev olarak tanımlayan Biçimin İşlevi, bu parçaların ya da maddi sistemlerin duyusal istekler ile üretim ve teknikle ilgili konular da dahil olmak üzere bir dökümünü ortaya koyar, bunların yenilikçi biçimler meydana getirmek için nasıl kurgulanacağını çözümler. Bu maddi sistemleri farklı şekillerde tekrarlayıp birleştirerek ve çeşitli konuları işin içine katarak, farklı algı ve etkiler veren benzersiz hibrit kurgular meydana getirmek için bir çapraz işlemin nasıl kullanılabileceğini gösterir. 

 

Farshid Moussavi Hakkında

 

Farshid Moussavi, mimarlık lisans eğitimini University College London bünyesindeki Bartlett Mimarlık Okulu’nda, yüksek lisans eğitimini ise Harvard Üniversitesi Tasarım Yüksek Lisans Okulu’nda tamamladı. 1995 yılında Alejandro Zaera-Polo ile birlikte Foreign Office Architects (FOA)’yı kurmadan önce Renzo Piano Building Workshop ve Office of Metropolitan Architecture (OMA)’da çalıştı. Ayrıca Columbia, Princeton ve University of California, Los Angeles (UCLA) gibi üniversitelerde konuk profesör olarak görev yaptı. Çok sayıda uluslararası yarışma jürisinde görev alan Moussavi, Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nin yöneticiliğini de üstlendi. Mayıs 2011’den itibaren kendi adını taşıyan Londra merkezli mimarlık ofisiyle ABD ve Tahran’da önemli projelere imza atan mimar, Ağa Han Mimarlık Ödülü yürütme komitesinde ve 2005’ten bu yana da Harvard Üniversitesi Tasarım Yüksek Lisans Okulu’nda mimarlık profesörü sıfatıyla görev yapıyor.


Mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi birbirinden farklı kategorilerde yüzlerce kitap için tıklayın!

ÖNSÖZ

 

Biçimin İşlevi, Harvard Üniversitesi Tasarım Yüksek Lisans Okulu’nda eğitmen olarak iki yıl boyunca verdiğim bir dizi seminerle başladı. Burada sunulan metin ve çizimler, kitabın üretiminde bana katılan küçük bir grubun bir yıllık çalışmasının ürünüdür. Onlar olmadan bu kitap gerçekleşemezdi: Kitabın yayına hazırlanmasında benimle işbirliği yapan Daniel López-Pérez; çizimleri üreten ve buna bağlı araştırmaları yürüten çekirdek ekipteki Garrick Ambrose, Ben Fortunato, Ryan Ludwig ve Ahmadreza Schricker; ekibe sonradan katılarak ek çizimler üreten Lee-Su Huang; burada sunulan biçimlerin akustik incelemelerine katılan Sandy Brown Associates’ten Richard Galbraith; strüktür çizimlerinin çoğunu gözden geçirerek derinlemesine yorumlar yapan Halcrow Yolles’tan Jason Guteratne; kitabın yardımcı editörlüğünü üstlenen, metin ve başlıkların defalarca yeniden yazılmasına katlanan Mary Wall.

Bu kitabın hazırlanmasına katkıda bulunan diğer pek çok kişi arasında, özellikle İslam kökenli kubbelerle ilgili bilgilerin karşılaştırılmasına destek veren ve bazı çizimleri üreten, İran’daki bir grup öğrenciye teşekkür etmek istiyorum: Mina Rafiee, Saba Zahedi, Mana Mohammadkhani, Sara Saghafi Moghaddam, Saba Ghorbanaliejad, Fariba Salari ve Omidreza Bayat. Ayrıca, grafik üretimdeki destekleri için Lily Hui Huang, Elizabeth Lovett, Darby Foreman, Heather Boesch, Jeffrey Olinger ve Andrew Thomas’a; araştırma desteği için Harvard Üniversitesi Fizik Bölümü’nde doktora sonrası araştırma üyesi Peter J. Lu’ya, Harvard Üniversitesi Güzel Sanatlar Kütüphanesi’nde kütüphaneci yardımcısı Mary Clare Altenhofen’a ve Harvard Üniversitesi Frances Loeb Kütüphanesi kataloglamacısı Page Nelson’a; çeviri desteği için Izabela Riano ve Petra Lukoschek’e teşekkür etmek istiyorum.

Çizim ve görselleri yeniden üretmemize izin verdiği için minnettar olduğum isimler: Rem Koolhaas (çizimler: OMA); Foreign Office Architects (çizimler: FOA); Hüseyin Çağlayan (Hüseyin Çağlayan Koleksiyonu); Fernanda B. Viégas (Tarih Akışı); Lotta Nilsson (Acne); Juliu Horvath, Matt Aversa, Marty Aversa, Gina Muensterkoetter (Gyrotronic®); Nicola Armaroli (Supramoleküler Kimya).

Araştırmanın ilk yılında yüksek lisans öğrencisi olarak asistanlığımı yapan ve ikinci yıl başlayıp gelişen tartışmaların çoğuna katılan Michael Kubo’ya; ikinci yılda yüksek lisans öğrencisi olarak asistanlığımı yapan ve sonrasında kitap üzerinde çalışmaya devam eden Daniel López-Pérez’e; iki yıl boyunca Harvard seminerlerine katılan öğrencilere; 2008 Bahar Yarıyılı dersine katılan öğrencilere, bu öğrencilerden daha sonra kitap ekibine katılan Wei Heng Brian Yang, Yingfan Zhang, Min Ter Lim ve Matthew Allen’a; 2007 Bahar Yarıyılı dersine katılan Annie Barrett,
Bryan Boyer, Jeffry Burchard, Sol Camacho, Joshua Dannenberg, Helen Han, Catherine Huang, Debashree Karnik, Magdalena Mroz, Daniel Spiegel ve Soo Jin Yoo’ya teşekkür etmek isterim.

Tüm süreç boyunca verdikleri destek için Harvard Üniversitesi Tasarım Yüksek Lisans Okulu Dekanı Mohsen Mostafavi’ye, Harvard Üniversitesi Tasarım Yüksek Lisans Okulu profesörü Antoine Picon’a ve Alice Rawsthorn’a teşekkür ederim. Ayrıca Jack Kennedy ve Franziska Rosenzweig’a minnetarım.

Son olarak, bu kitabın grafik tasarımı ve üretiminde gösterdikleri sabır ve işbirliği için Actar’dan Ramon Prat, Albert Ferré, Rein Steger, Leandre Linares ve Mario Ballesteros’a teşekkür etmek isterim.

 

Farshid Moussavi

İçindekiler

 

       Teşekkürler

       Biçimin İşlevi

       Sonsöz

       Kılavuz

       Matris

       Sistemler

 

Izgara ve Çerçeveler

       Tek-Yönlü Çerçeve

       İki-Yönlü Çerçeve

       Çapraz Izgara

       Izgara Plaklı Çerçeve

       Çift Katmanlı Izgara

 

Tonozlar

       Beşiktonoz

       Çapraz Tonoz

       Karmaşık Kaburgalı Tonoz

       Yelpazetonoz

       Eğrisel Kaburgalı Tonoz

       Hücresel Tonoz

 

Kubbeler

       Sathi Kubbe

       Kaburgalı Kubbe

       Kemer İstifli Kubbe

       Yazdi-Bandi Kubbe

       Kar-Bandi Kubbe

       Kaseh-Sazi Kubbe

       Mukarnaslı Kubbe

 

Katlanmış Plaklar

       Katlanmış Plak

       Katlanmış Plak ve Kafes Kiriş

 

Kabuklar

       Konik Kabuk

       Şemsiye Kolonlu Kabuk

       Hiper-Eğrisel Kabuk

 

Çekme Gerilmeli Membranlar

       Paralel Kablolu Çekme Gerilmeli

       Membran

       Işınsal Kablolu Çekme Gerilmeli

       Membran

 

Pnömatik Membranlar

       Hava Destekli Pnömatik Membran

       Hortumlu Pnömatik Membran      

 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi