Başımı Sokacak Bir Yerim Olsun Yeter

Başımı Sokacak Bir Yerim Olsun Yeter
 • 25,00 TL
  22,50 TL
  TRY
 • %10
 • Yayınevi

  : YEM Yayın

  Yazar

  :Tan Oral

  Baskı No

  : 1

  Baskı Tarihi

  : Kasım 2015

  Dil

  : Türkçe

  Barkod

  : 9786054793501

  3 iş gününde kargoya verilir

İlginizi çekebilecek ürünler

Başımı Sokacak Bir Yerim Olsun Yeter adlı son kitabında, mimar ve karikatürist Tan Oral’ın, kelimelerden destek almaksızın, pratik zeka ve karakalemden güç alan yaratıcı çizgilerle ortaya koyduğu, son 50 yılda ülkemizde yaşanan “inşa etme” maceramızın mimarlık, kentleşme, çevre ve insan ilişkileri bağlamında kritiklerini içeren çok özel bir seçki bulacaksınız.

İçinde yaşadığımız yapılı çevre, gereğinden fazla sıklıkta ve daha çok da bozularak kabuk değiştiriyor. Bu değişim süreci özellikle tarihi kentlerde yıkıcı ve telafisi zor bir etki yaratıyor. Bu duruma özellikle edebiyatçı, sanatçı, mimar, mühendis, kentbilimci, sosyolog vb. aydınların çalışmalarında dikkat çekilir. Çağrılar yapılır, çözüm önerilerinde bulunulur ama ne yazık ki bu uyarılar, çoğunlukla karşılık bulmaz. Yapılan eleştirilerin kimi zaman geçerliliğini yıllarca koruduğu, konular değişse de sonuçların değişmediği gözlemlenir. Ama buna karşın duyarlı aydınlar olumsuz değişimlere direnmeye kendince devam eder.

Bu kitap da, bir karikatür sanatçısının sessiz çığlıklarını barındırıyor. 2015 yılı teması “Mizah: Hayata Gülümseyerek Bakmak” olan Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın “Onur Çizeri” olan Tan Oral, sayfalarca metinle anlatılabilecek kimi bulgu ve saptamaları çizgiyle, mizahi bir dille aktarmayı başarabilen ender sanatçılar arasında yer alıyor.

Gözlem ve bilginin yanına eklediği çizgi yeteneğiyle eserlerini ortaya koyan Tan Oral, kitabı oluşturan bu birikimin oluşum sürecini şöyle tanımlıyor:

“Bu çok sevdiğim ülkede uzun yıllar boyunca, Ağrı’dan Trakya’ya kent kent dolaşırken, çatı katlarından bodrumlara kadar oturmadığım ev kalmamış. Kiracılıkta uzmanlığa ve  evsahibi tanımada insan sarraflığına varmışım. Yetmemiş, ev yapma okulunda bile okumuş, ders vermiş, bir de zamanın en büyük mimarına çıraklık yapmışım.

Evler, sokaklar, kasabalar, kentler, ülkeler arasında gezip tozarken de gördüğüm, duyduğum, şaşırdığım, kalemime takılan ne varsa, üşenmeyip kâğıda geçirmişim. Az gelmiş, bunları bir de orada burada sergilemiş, üstelik yayımlamışım da.

Yine onları evlerimde saklayıp, başıma dert almış, oradan oraya taşımış durmuş, biriktirmişim. Arada bir de karıştırıp bakıyorum, yarım asırda neler olmuş, diye.

İşte ol serüvenden seçtiklerimi bu kitapta bulacaksınız. Bakın bakalım…

 

Tan Oral Hakkında

Tan Oral, 20 Mayıs 1937 Merzifon doğumludur. Orta öğrenimini Anadolu’nun birçok kentini dolaşarak tamamladı. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’nü bitirdi. Aynı okulda Prof. Sedad H. Eldem’in asistanı olarak çalıştı. Yayın yaşamına Ant, Yeni Gün, Yansıma, Özgür İnsan gibi dergi ve gazetelerde, bazı sendikaların yayın organlarında karikatürler çizerek başladı. 1973-79 yılları arasında Karikatürcüler Derneği’nde yönetim kurulu üyeliği ve üç kez de başkanlık yaptı. 1973’ten itibaren Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Karikatür Yarışmalarının gerçekleşmesinde ve 1975’de İstanbul Karikatür Müzesi’nin kuruluşunda çalıştı. 1976 yılında Politika gazetesinde günlük karikatür çizmeye başladı. 1977-2008 yılları arası Cumhuriyet gazetesinde, 2008-2014 yılları arasında Taraf gazetesinde günlük karikatürleri yayımlandı. Bu arada çeşitli üniversite ve yüksekokullarda da, toplam on beş yıl kadar öğretim görevlisi olarak çalıştı.

 Ankara Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından, 1980-92 yılları arasında altı kez “Yılın Karikatürcüsü” seçildi. Kendisine, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti tarafından 1989-94 yılları arasında beş kez “Gazetecilik Başarı Ödülü” verildi. Ayrıca, Hollanda Deventer Cartoon Festivali’nde “Altın Kalem Ödülü” (2001) ve Fransa St. Just-le-Martel’de En İyi Yabancı Basın Çizeri olarak “Porselen Kurşun Kalem Ödülü” (2002), Akşehir’de Nasreddin Hoca “Altın Eşek Gülmece Ödülü” (2003), Ankara Karikatür Vakfı tarafından “Yılın Karikatürcüsü Ödülü” (2004), Eskişehir Anadolu Üniversitesi tarafından “Hizmet Ödülü” (2004) ve Nokta dergisince, halkın oylarıyla “Doruktakiler Ödülü” (2005) verildi. Ve 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın “Onur Çizeri” (2015) seçildi.

Başlıca kitapları: Sansür (1977), Böyük Türkiye (1978), İki Minik Kentli (1980), IsTANbuI (1986), Sus ve Dinle (1989), Pencereler (1993), Yaza Çize (1998), Yürüyenler (1999), Bu Kitabın Kuyruğu Var (2003), Yüzyüze (2005), Konuşan Kedi (2011) –çeviri–, Memnuniyetsizler (2013). Ayrıca, Kitabın Adı Budur (2006) adlı biyografik nehir söyleşisi.

   

Halen T24 adlı bağımsız internet gazetesinde ve birçok dergide yapıtları yayımlanmakta, eşi Elif ile birlikte, kedileri Fıstık’la İstanbul’da vakit geçirmektedir.

 

 

 


Mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi birbirinden farklı kategorilerde yüzlerce kitap için tıklayın!

Bu çok sevdiğim ülkede uzun yıllar boyunca, Ağrı’dan Trakya’ya

kent kent dolaşırken, çatı katlarından bodrumlara kadar

oturmadığım ev kalmamış. Kiracılıkta uzmanlığa ve

evsahibi tanımada insan sarraflığına varmışım.

Yetmemiş, ev yapma okulunda bile okumuş,

ders vermiş, bir de zamanın en büyük

mimarına çıraklık yapmışım.

Evler, sokaklar, kasabalar, kentler, ülkeler arasında gezip tozarken de

gördüğüm, duyduğum, şaşırdığım, kalemime takılan ne varsa,

üşenmeyip kâğıda geçirmişim. Az gelmiş, bunları bir de

orada burada sergilemiş, üstelik yayımlamışım da.

Yine onları evlerimde saklayıp, başıma dert almış,

oradan oraya taşımış durmuş, biriktirmişim.

Arada bir de karıştırıp bakıyorum,

yarım asırda neler olmuş, diye.

İşte ol serüvenden seçtiklerimi

bu kitapta bulacaksınız.

Bakın bakalım…

İstanbul, Ağustos 2015

 

 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi