Aynalıkavak Yazıları

Aynalıkavak Yazıları
 • 28,00 TL
  TRY
 • Yayınevi

  : Değişim Yayınları

  Yazar

  :Fahri Tuna

  Baskı Tarihi

  : Nisan 2011

  Sayfa Sayısı

  : 422

  Baskı Tipi

  : 2. Hamur, Ciltsiz

  Dil

  : Türkçe

  Barkod

  : 9786054031467

  4 iş gününde kargoya verilir

İlginizi çekebilecek ürünler


Niçin Aynalıkavak Yazıları?

Kimseler bilmez; görür de bilmez, bilir de görmez: Tozlu Camiinin kıblesinde, Pirinç Pazarı ile Orta Camii arasından geçin kıbleye doğru, Kapalıçarşı ile Soğanpazarına varmadan önce; insanın içini açan, yeşil bahçeli, üç beş ağaçlı, küçük ama şirin mi şirin bir semtimiz vardır; En yaşlı kavakta da paslı bir tabela/levha: Aynalıkavak Çarşısı.

İşte Aynalıkavak Çarşısına, ruhu çarşılarda yaşayan Adapazarının nabzının attığı yer demek biliniz ki mübalağa olmayacaktır.

Elinizdeki bu kitap adını o çarşıdan, o ruhtan, o bakıştan, o hissiyattan alıyor.

Gençliğimin en büyük hayali, Sakarya Ansiklopedisini hazırlamak ve yayımlamaktı. Bu amaç doğrultusunda yirmi yılı aşkın süredir, aralıklarla da olsa çalışıyorum; atalarımızın damlaya damlaya göl olur sözü misâli...

Bu uzun maratonda önüme küçük, sürpriz, sevimli, insanın içini açan istasyonlar çıkıyor; denizlere ulaşan büyük nehirleri besleyen dereler, çaylar, şelaleler misâli.

Bu sürpriz ve sevimli duraklar, bana şirin üç kitap armağan etti: Sakarya Şairleri, Adapazarı Yazıları ve Aynalıkavak Yazıları. Unutmadan; Sakaryadan Yetişenler ve Adapazarından 40 Sûret de yolda...

Bu kitapları bir bakıma ansiklopedinin ana bölümleri/iskeleti olarak da düşünmek mümkün.

Adapazarı Yazıları, 2008-2010 yıllarında iki yılı aşkın bir süre Yeni Sakarya gazetesinde haftalık olarak aynı başlıkla yayımlandı. Bir dostumun diliyle Adapazarı sevdalılarına kızılcık şerbeti serinliği veren bu yazılar ümit ediyorum ki XX.Yüzyıl Adapazarısının gelecek yüzyıllarda da bilinmesine zemin hazırlar.

Bu kitapta tarihten spora, folklordan sinemaya, edebiyattan ticarete, sanayiden sanata kadar, birçok alanda, birçok kişi, grup veya kurumları bulacaksınız. Birçoğu duyduğunuz, hatta görüp de unuttuğunuz kişi veya kurumlar.

Sözü bağlayın düsturu çerçevesinde, bir şehrin hikâyesini gün yüzüne çıkartırken, bu kitabın ortaya çıkışına öyle hikâyeden değil, bilgi, belge, emekleriyle gönülden destek olan ve kocaman teşekkürü hak edenler var: Beni yazıya başlatan Kemal Özdemir, kalemimi terbiye etmek için yıllarını veren rahmetli Selahaddin Şimşek. Demircan Dilek, Hüsnü Gürsel, Erol Girişken, Ekrem Karaberber, Hamdi Özarutan, Semih Saner, Alaaddin Taşçeken, Abdullah Çelik, Altan Balcıoğlu, Atilla Oral, Doç. Dr. Enis Şahin, Aydın Duran, Zeki - Arda Aydıntepe, Mücahit Kofoğlu, kapak fotoğrafı için Nevzat Yıldırıma, Değişim Yayınları sahibi İsmail Aydına, değerli takdim yazısı için kardeşim Cihat Zafere Bana daima sabreden eşim Gülseren Hanıma, düzeltiyi yapan kızım Ayşenur Gülsüme... Kapağı yapan Aydın Y. Durana Söz konusu yazıların kitaplaşmasına katkıları nedeniyle Sakarya Valiliğine, Sn. Vali Mustafa Büyüke, Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, İl Müdürü değerli edebiyat ve bilim adamı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Yorulmaza ve kitaba emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkürü borç bilirim.

Sıla-yı Rahim yani akrabayı ziyaret, kültürümüzde önemli vecibe ve geleneklerimizdendir. Ben şehir yazılarımı sıla-yı rahim duygu ve düşüncesiyle kaleme almaya çalıştım. Umarım Aynalıkavak Yazılarının, Adapazarının tanınmasına, bilinmesine, sevilmesine karınca kararınca katkısı olur.
Fahri Tuna
Beşköprü, 20 Şubat 2011


Mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi birbirinden farklı kategorilerde yüzlerce kitap için tıklayın!
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi