Atatürk'ün Tamim, Telgraf ve Beyannameleri 4

Atatürk'ün Tamim, Telgraf ve Beyannameleri 4
 • 21,60 TL
  TRY
 • Yayınevi

  : Atatürk Araştırma Merkezi

  Yazar

  :Kolektif

  Sayfa Sayısı

  : 747

  Baskı Tipi

  : 1. Hamur, Ciltli

  Dil

  : Türkçe

  Barkod

  : 9789751603498

  4 iş gününde kargoya verilir

İlginizi çekebilecek ürünler


Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü Yayın programında, Atatürk'ün "Büyük Nutuk" tan gayri olan söylev, demeç, tamim ve telgraflarının bir arada toplama esası konmuştur. Buna göre şimdiye kadar "Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri" adı altında üç cilt kitap çıkmıştır.

I. cildi T. B. M. meclisinde C. H. P. kurultaylarında (1919 - 1938) atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, Zabıt Ceridelerinden alınmıştır. Bu kitap 1945 de 398 sahife olarak yayınlanmıştır.

II. ciltde ise I1 cildin dışında kalan, devlet merkezinde ve yurt içinde Atatürk'ün söylediği sözlerdir. 291 sahife olan bu kitap 1952 de çıkarılmıştır.

III. cilt (1918 - 1937) Türk ve yabancı gazete muhabirlerine Atatürk'ün söylediği demeçlerdir. 1954 de yayınlanan 100 sahifelik bu kitap gazeteler, ajans haberleri karşılaştırılarak tesbit edilmiş metinlerdir.

Şimdiye kadar yayınlanmış olan bu üç cilt, okuyucuları ve araştırıcıları büyük ölçüde ilgilendirmiş ve fayda sağlamıştır.

Aynı yayın programı içinde 20. V. 1946 tarihinde 23 sayılı karar gereğince, "Atatürk'ün tamim telgraf ve beyannameleri" nin bir araya toplanması, Enstitü Müdürü Ord. Prof. Enver Ziya Karal tarafından îlmî Danışma ve Yönetim Kurulunun tetkikine sunulmuştur. O tarihten itibaren mümkün olduğu nisbette derlenmesine ve tasnifine çalışılan bu eseri, Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü Yayınları arasında çıkarıyoruz. Böylece bu seriden IV. cilt ile, Atatürk'ün Kurtuluş Savaşımız ve Cumhuriyet Tarihimiz ile ilgili belgelerin önemli bir kısmı toplanmıştır. Bu dört ciltteki belgeler Nimet Arsan tarafından derlenerek hazırlanmıştır.

Tarih tetkiklerinin belgelere dayanması esas olduğuna göre, kronolojik bir sıraya göre tertiplenen bu tamim ve telgraflar kitabı kaynak eserler yer alacaktır.

Atatürk'ün 25. ölüm yıldönümünde (1963) Unesco Genel Merkezinin bütün üye devletler tarafından hâtırasının anılmasına karar vermiş olması ile, memleketimizde olduğu gibi, bütün dünyada Türk inkılâbının değeri ve şümulü üzerinde durulmuştur. Bu maksatla yapılan Türkiye Cumhuriyeti tarihine ışık tutacak mahiyettedir. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesindeki, Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsünün bu belge kitabı yayınlanması ile ödevlerinden birini yerine getirmiş olduğuna inanıyoruz.
Prof. Dr. A. Afetinan, Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü Müdürü
(Önsöz'den)


Mimarlık, grafik tasarım ve sanat gibi birbirinden farklı kategorilerde yüzlerce kitap için tıklayın!
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi
 • YEM Kitabevi